reklama

Návštěva Západní Sahary - afrického Tibetu

Minulý rok v listopadu jsme se společně se svými kolegy vydali do Maroka. Na tom by nebylo nic zvláštního, protože křivka návštěvnosti a oblíbenosti této africké země v očích turistů (a to nejenom těch českých) každoročně prudce roste.

Návštěva afrického "Tibetu" (Zdroj: Redakce)

Naše cesta však nevedla do Agadiru, Marakéše, Casablancy či Rabatu, nýbrž do největšího města Západní Sahary - Laayoune.  Západní Sahara je od začátku 80. let součástí  Maroka. Předtím byla španělskou kolonií než do ní v roce 1976 „nenásilně“ vtrhli maročtí rolníci a celou oblast (o rozloze tří Českých republik) obsadili. Samozřejmě, že celá záležitost má trochu složitější podtext a i nás velmi zajímalo, co nám o přidružení se k Maroku řeknou místní obyvatelé. Chtěl bych předem upozornit, že můj pohled na situaci na Západní Sahaře vychází z poznatků, které jsem zde nashromáždil zejména při rozhovorech se zdejšími lidmi (mnoho Maročanů se přestěhovalo na území Západní Sahary z důvodů výhodnějších životních podmínek) a proto  může být zkreslený a rovněž nevyjadřuje názor většiny obyvatel tohoto „sporného“ území.

Z Prahy jsme letěli nejdříve na Gran Canarii, odkud jsme pokračovali kanárskými aerolinkami Binter Canarias do největšího města Západní Sahary – Laayoune. Přivítalo nás příjemné počasí, jen vstup do země nebyl zcela bezproblémový. Úředníci celní kontroly nám odebrali pasy, aby si nás mohli důkladně „proklepnout“. Až později jsme se dozvěděli, že o pár dnů dříve nějaký zahraniční novinář fotil vojenské objekty, a proto byly zpřísněny kontroly na hranicích, letištích a policejních check pointech.

Z letiště už to do našeho hotelu trvalo necelou čtvrthodinu. Ubytovali jsme se v samém centru Laayoune, v hotelu Nagjir. Pokoje byly na místní poměry dobře vybavené a velkou výhodou bylo wifi připojení, které bez problémů fungovalo v hotelovém lobby a také v pokojích v blízkosti recepce.

Díky strategické poloze hotelu jsme měli všude blízko. V bezprostřední blízkosti byly restaurace, kavárny a obchody s nejrůznějším zbožím. My jsme samozřejmě byli zvědaví na vyhlášenou marockou stravu.

Pokračování tohoto blogu již brzy exkluzivně na webu www.supermista.cz

Máte i Vy zajímavé zkušenosti a zážitky spojené s cestováním a životem v Africe ? Těšíme se na Vaše blogy, galerie a videa.

 

Publikováno: 8. 7. 2013, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce