reklama

Prodloužený víkend ve starobylém Tallinnu

S příchodem teplejšího počasí jsem opět dostal chuť cestovat a společně se svými kamarády jsme vyrazili do Pobaltí (tímto názvem bývají označovány Litva, Lotyšsko, Estonsko). Naší první zastávkou byl Talliin, který je hlavním městem Estonska (celá země má jen 1 339 681 obyvatel) a je to také přístav na jižním pobřeží Finského zálivu Baltského moře.Z Prahy jsme nejdříve letěli do dánské Kodaně a odtud pokračovali estonskými aerolinkami Estonian Air do Tallinnu. Zde nás přivítalo poměrně chladné počasí, takže jsme byli nakonec rádi, že jsme s sebou měli zimní bundy. Ubytovali jsme se v hotelu asi 10 minut chůze od letiště. Nepatří jistě k nejlevnějším ve městě, ale na druhou stranu je hned u letiště, nabízí veškerý komfort a v jeho těsné blízkosti se nachází velké nákupní středisko. Navíc do centra města to také není daleko.Z letiště do centra Tallinnu to trvá autobusem necelých 15 minut (lístek se dá koupit u řidiče a stojí 1,60 EUR). Kvůli zhoršující se smogové situaci ve městě zdejší radnice přistoupila k velmi zajímavému řešení. Nově tak mohou všichni obyvatelé s trvalým bydlištěm v Tallinnu jezdit městskou hromadnou dopravou zcela zdarma (prokazují se zelenou plastovou kartičkou podobnou naší OpenCard).Pokud ale cestujete pouze s malým batohem, tak se dá do centra Tallinnu dojít bez většího úsilí z letiště i pěšky. Pomyslnou vstupní branou do staré části města je široká proluka mezi hradebním opevněním vedoucím kolem historické části Tallinnu. Po pár minutách chůze se dostanete na Radniční náměstí (Raekoja platz), které je plné restaurací a turistů.Většina budov Starého Města je zrekonstruovaná a dýchá starověkou atmosférou. Dalším turistickým cílem je nedaleký hradní vrch Toompea, který je obehnán mohutnými hradbami. Najdete zde celou řadu historických staveb včetně estonského parlamentu, několika ambasád, rozlehlého parku a pravoslavný chrám Alexandra Něvského. Z několika vyhlídek na hradbách je možné prohlédnout si Tallinn z „ptačí perspektivy“.Máte i Vy zajímavé zkušenosti a zážitky spojené s cestováním a životem v Pobaltí ? Těšíme se na Vaše blogy, galerie a videa.

Prodloužený víkend ve starobylém Tallinnu

S příchodem teplejšího počasí jsem opět dostal chuť cestovat a společně se svými kamarády jsme vyrazili do Pobaltí (tímto názvem bývají označovány Litva, Lotyšsko, Estonsko). Naší první zastávkou byl Talliin, který je hlavním městem Estonska (celá země má jen 1 339 681 obyvatel) a je to také přístav na jižním pobřeží Finského zálivu Baltského moře.

Z Prahy jsme nejdříve letěli do dánské Kodaně a odtud pokračovali estonskými aerolinkami Estonian Air do Tallinnu. Zde nás přivítalo poměrně chladné počasí, takže jsme byli nakonec rádi, že jsme s sebou měli zimní bundy. Ubytovali jsme se v hotelu asi 10 minut chůze od letiště. Nepatří jistě k nejlevnějším ve městě, ale na druhou stranu je hned u letiště, nabízí veškerý komfort a v jeho těsné blízkosti se nachází velké nákupní středisko. Navíc do centra města to také není daleko.
Z letiště do centra Tallinnu to trvá autobusem necelých 15 minut (lístek se dá koupit u řidiče a stojí 1,60 EUR). Kvůli zhoršující se smogové situaci ve městě zdejší radnice přistoupila k velmi zajímavému řešení. Nově tak mohou všichni obyvatelé s trvalým bydlištěm v Tallinnu jezdit městskou hromadnou dopravou zcela zdarma (prokazují se zelenou plastovou kartičkou podobnou naší OpenCard).
Pokud ale cestujete pouze s malým batohem, tak se dá do centra Tallinnu dojít bez většího úsilí z letiště i pěšky. Pomyslnou vstupní branou do staré části města je široká proluka mezi hradebním opevněním vedoucím kolem historické části Tallinnu. Po pár minutách chůze se dostanete na Radniční náměstí (Raekoja platz), které je plné restaurací a turistů.
Většina budov Starého Města je zrekonstruovaná a dýchá starověkou atmosférou. Dalším turistickým cílem je nedaleký hradní vrch Toompea, který je obehnán mohutnými hradbami. Najdete zde celou řadu historických staveb včetně estonského parlamentu, několika ambasád, rozlehlého parku a pravoslavný chrám Alexandra Něvského. Z několika vyhlídek na hradbách je možné prohlédnout si Tallinn z „ptačí perspektivy“.

Máte i Vy zajímavé zkušenosti a zážitky spojené s cestováním a životem v Pobaltí ? Těšíme se na Vaše blogy, galerie a videa.

Publikováno: 15. 7. 2013, Autor: Redakce CP