reklama

Oáza Bahríja الواحة البحرية a Bílá poušť

Zeszes, Parva, Oasis of al-Bahnasa. Názvy ze starých časů, kterými se honosila oáza se současným názvem Bahríja (Bahariya, الواحة البحرية). Sestává se z několika vesnic a jejím největším městem je Bawiti.

Oáza Bahríja الواحة البحرية a Bílá poušť (Zdroj: Michal Houska)

Je vzdálená přibližně 300 Km jihozápadně od Káhiry a cesta do ní trvá kolem 5 hodin. Oázu ze stran obepíná černé pohoří, na které lze porůznu při delší procházce vylézt a rozhlížet se po krajině. Samotné centrum Bawiti není nijak zvlášť zajímavé. Je zde několik restaurací, pár obchůdků a stánků s ovocem a zeleninou. Okolí centra nabízí například muzeum, kde jsou vystaveny zlaté mumie, nalezené v oáze v roce 1996. Je zde také několik pramenů, včetně jednoho 45 °C teplého sirného pramene. V okolí města je Alexandrův chrám, jediné místo v Egyptě, kde je k vidění kartuš Alexandra Velikého. Dále několik hrobek a kopců vhodných k pozorování krajiny. Bahríja je pro mnoho lidí také bránou do Černé pouště a o kus dál ležící Bílé pouště a trochu méně známé Krystalové pouště.

Pokud se rozhodnete navštívit Bílou poušť na vlastní pěst stejně jako my, řekněte řidiči autobusu při cestě mezi oázami Bahríja a Faráfra, aby vás upozornil a zastavil, až se přiblížíte na její okraj. Poté vystoupíte z autobusu za lehce vzrušeného zájmu spolucestujících a můžete se libovolně procházet přímo v Bílé poušti. Pokud byste se báli přenocování, je možné po prohlédnutí pouště stopovat auta a čekat, až někdo zastaví a sveze vás do zhruba 30 Km vzdálené oázy Faráfra. Nás ochotně svezla projíždějící vojenská hlídka, včetně občerstvení čajem. Pochopitelně může nastat i situace, při které budete nuceni v Bílé poušti přenocovat. Je tedy nanejvýš obezřetné předzásobit se alespoň základními prostředky pro pobyt v poušti. Voda, arabské placky, spacák, plachtu proti větru, několik delších větví (případně lze použít nohy od stativu k fotoaparátu) na stavbu přístřeší chránícího před větrem. V žádném případě by se nemělo zapomenout na lékárničku. Osobně doporučuji i nějaký repelent proti hmyzu. Jsou zde sice zajímavé mouchy s bílými skvrnami na těle, ale jsou neuvěřitelně otravné.

Publikováno: 26. 2. 2015, Autor: Michal Houska , Profil autora: Michal Houska