Pokud uvažujete, kam vyrazit na výlet a milujete historii, dobré jídlo a to vše navíc ještě spojené s koupáním v moři, potom doporučuji chorvatský Dubrovník. Dostat se sem není žádný problém. Z Prahy v letních měsících létá denně přímý spoj a samotný let trvá cca 1,5 hod.
Letiště v Čilipi je maličké a leží v těsné blízkosti vápencového pohoří. Pěšky by to byla do Dubrovníku ještě pořádná štreka. My jsme využili autobusové linky dopravce Atlas Bus. V brožuře jsme se dočetli, že autobus vyjíždí směr Dubrovník po každém příletu letadla, ale je lepší se informovat přímo na přepážce zmíněného dopravce v příletové hale (jízda do Dubrovníku trvá cca půl hodiny).
Ubytovali jsme se v "nové" části Dubrovníku, v hotelu s nádherným výhledem na moře a přístav Gruž, který je důležitou spojnicí s dalšími přístavy ať už v Jaderském či Středozemním moři a vyrazili do centra města. V Dubrovníku je opravdu velké množství rodinných penzionů, hostelů, soukromých ubytovacích objektů či hotelů, takže se rozhodně nemusíte bát, že byste zde měli problém s ubytováním.
Dubrovník je starobylé přístavní město, nacházející se na jihu Dálmácie, obklopené vysokým pohořím. Můžete se těšit na opravdu nádherné historické stavby a křivolaké uličky pulzující životem. Za hradbami staré části města se natáčela celá řada filmů. Jen namátkou zmíním např. některé z pasáží oblíbeného seriálu Hry o trůny. Prohlídku starého Dubrovníku jsme začali návštěvou městského opevnění (hradeb), které byly postaveny kolem celého původního města. Vstupné stojí 100 KUN (1KUNA je cca 3,5 Kč) a rozhodně stojí zato. Máte zde celé město jako na dlani. Zeď má téměř 2 km a skládá se z pěti pevností – Lovrjenac je z nich nejznámější.
Bohužel jsme už nestihli vyjet lanovkou (najdete ji nedaleko městkých bran) na Srđ Hill, kde byla v 18. století postavena pevnost Fort Imperial. Dnes je zde historické muzeum chorvatské války za nezávislost. Z vršku je určitě nádherný výhled jak na město, tak na dubrovnickou riviéru. Vstupné na lanovku je 130 KUN.
Dubrovník je starobylé přístavní město, nacházející se na jihu Dálmácie, obklopené vysokým pohořím. Můžete se těšit na opravdu nádherné historické stavby a křivolaké uličky pulzující životem. Za hradbami staré části města se natáčela celá řada filmů. Jen namátkou zmíním např. některé z pasáží oblíbeného seriálu Hry o trůny. Prohlídku starého Dubrovníku jsme začali návštěvou městského opevnění (hradeb), které byly postaveny kolem celého původního města. Vstupné stojí 100 KUN (1KUNA je cca 3,5 Kč) a rozhodně stojí zato. Máte zde celé město jako na dlani. Zeď má téměř 2 km a zkládá se z pěti pevností – Lovrjenac je z nich nejznámější.
Bohužel jsme už nestihli vyjet lanovkou (nachází se nedaleko městkých bran) na Srđ Hill, kde byla v 18. století postavena pevnost Fort Imperial. Dnes je zde historické muzeum chorvatské války za nezávislost. Z vršku je určitě nádherný výhled jak na město, tak na dubrovnickou riviéru. Vstupné na lanovku je 130 KUN.
Něco málo z historie
Dech beroucí šarm a krása dnešního Dubrovníku je výsledkem jeho dlouhé a bohaté historie. Během své existence se Dubrovník postupně vypracoval k nezávislému, silnému a ve své době vlivnému městu. Jeho geografická poloha dala vzniknout úspěšné obchodní a námořní tradici, která přetrvala dodnes. Dubrovník byl vždy mj. ceněn jako bezpečný přístav, který je chráněn skupinou ostrovů, ale také jako důležitá křižovatka námořních a obchodních stezek.
Dubrovník byl pravděpodobně založen v 7. století, kdy chorvatské kmeny přišly do této oblasti hledat úkryt před barbarskými nájezdy. Postupem času zformovaly mnoho malých vesniček, které se během staletí propojovaly až do podoby města, které je dnes zapsáno pod UNESCO.
Éra opravdové prosperity Dubrovníku začala v 15. století se založením republiky Ragusa (Dubrovnické republiky). Šlo o autonomní aristokratickou republiku s vlastními úřady (knížata a radní), měnou a vlajkou zobrazující sv. Blažeje, patrona města. Republika Ragusa byla první evropskou zemí, která zrušila otroctví.
V roce 1667 postihlo město silné zemětřesení, které ho skoro celé zničilo. Aby toho nebylo málo, tak v 18. století Dubrovnická republika zcela zanikla a to kvůli rozhodnutí Napoleona Bonaparteho po dlouhých válkách s Tureckou říší a Benátčany.
A které památky a místa v Dubrovníku byste si rozhodně neměli nechat ujít?
Těžko říct, protože celá "stará" část Dubrovníku je sama osobě úchvatná. Antické centrum města se skládá z historicky významných budov, z nichž některé se datují až do středověku a reprezentují románskou, renesanční a barokní architekturu. Asi nejznámější částí Starého města je Stradun, hlavní ulice, která Staré město rozděluje na dvě části – severní a jižní. Stradum je místo, kde se lidé rádi setkávají, zastavují na kus řeči, ochutnávají dobroty jadranské kuchyně a kde se každoročně koná mnoho festivalů a veřejných akcí. Stradun je obklopena mnoha monumenty a historickými budovami, včetně fontány Onofrio, městské zvonice a paláce Sponza s Orlandovým obloukem. Mezi další místa, která byste si rozhodně neměli nechat ujít patří Františkánský klášter, kostel svatého Blažeje, Lazaretto nebo přístav.
Zdejší gastronomie
Na chvíli zapomeňte na pizzu, hamburgery či jiná Vámi dobře známá jídla a ochutnejte některé z místních specialit. Tím je např. Green menestra, což je hutná polévka s uzeným masem a dušeným zelím. Milovníci ryb neodolají slavnému chobotnicovému salátu, černému rizotu nebo zeleným sardinkám. Nesmíme opomenout ani zdejší víno. My jsme vyzkoušeli červené víno Plavac Mali. Odrůda je pojmenována po malých tmavě modrých bobulích, které se pěstují na nedalekém poloostrově Pelješac. Pomyslnou sladkou tečkou může být některý z místních dezertů, jako například dubrovnická rozata (crème brulee „po Dubrovnicku“), dort Ston, kotonjada (pudink z kdoulí) či arancini (kandovaný pomeranč).
Dalším městem, které byste měli navštívit, je Trogir. Více zde https://countrypic.com/cs/article/2257-trogir.html
Publikováno: 24. 6. 2015, Autor: Jan Herzán , Profil autora: Jan Herzán