reklama

Nejdražší z chudých měst - Luanda

Nevím, zda je nadpis označující Luandu jako jedno z nejdražších chudých měst ještě aktuální, ale určitě tomu tak bylo v době naší návštěvy před 4 lety. V jednom finančním žebříčku jsem se dokonce dočetl, že hl. město africké Angoly - Luanda, je čtvrtým nejdražším městem planety.

Administrativní centrum podél pobřeží.

Nejdražší z chudých měst

Nevím, zda je nadpis označující Luandu jako jedno z nejdražších chudých měst ještě aktuální, ale určitě tomu tak bylo v době naší návštěvy před 4 lety. V jednom finančním žebříčku jsem se dokonce dočetl, že hl. město africké Angoly - Luanda, je čtvrtým nejdražším městem planety. Je to velký paradox, protože většina obyvatel města i celá země je naopak velmi chudá. K místním kontrastům patří na jedné straně krása dívek i pobřeží oceánu, na straně druhé kriminalita či extrémní dopravní zácpy. Ne nadarmo se o tomto městě hovoří jako o městu paradoxů a velkých rozdílů.

Peníze

Pokud si chcete před cestou do Angoly směnit v bance či směnárně českou korunu za angolskou kwanzu, tak asi nepochodíte. České banky a směnárny totiž tuto měnu většinou ve svém kurzovním lístku nenabízí. Hotovost tak získáte až přímo na místě. Výběr z bankomatu v Angole doporučujeme pouze v bankách, na letištích či v 5 hvězdičkových hotelích. 

KURZ  10,054 Kč/100 AOA

V Angole, ležící v severovýchodní části afrického kontinentu, ještě před nedávnem probíhala občanská válka. Díky obrovským zásobám nerostného bohatství - hlavně ropy, diamantů a železné rudy - láká ovšem země investory z celého světa, kteří právě v Luandě otevírají pobočky svých kanceláří. Centrum města tak skutečně v lecčem připomíná newyorský Manhattan. Chybějí tady snad jen prodavači hot dogů či klasické žluté taxíky.
Administrativní centrum podél pobřeží.
Administrativní centrum podél pobřeží.

Základní info o městě

  • Luanda je hlavním a zároveň také největším městem Angoly. Nachází se v západní části afrického kontinentu na pobřeží Atlantického oceánu. Ve městě žije přes 4 miliony obyvatel a tento počet se neustále zvyšuje.
  • Oficinálním a neujpoužívanějším jazykem je portugalština - Angola dříve bývala portugalskou kolonií. Portugalský vliv je vidět také na architektuře zdejších budov připomínajících koloniální dobu. Město bylo během dlouhé občanské války útočištěm obyvatel z celé země, protože zde našli relativní bezpečí. Dnes v metropoli bují pouliční kriminalita a vycházet z domu po setmění je velkým hazardem.
  • I přes tato negativa je však Luanda místem, které stojí za pozornost. Zvláště pokud jste dobrodružné povahy, neměli byste se její návštěvu nechat ujít.

Kde se ubytovat

Hotelů světové úrovně v Luandě tolik nenajdete, a tudíž je velmi pravděpodobné, že vámi vybraný hotel bude plně obsazený. Doporučuji tedy zarezervovat si ubytování s dostatečným předstihem, což byl také náš případ. Ubytovali jsme se v uzavřeném komplexu bungalovů na periferii Luandy v blízkosti průmyslové zóny a námořního přístavu Kolem dokola byly pouze hliněné chatrče s plechovou střechou.

Opustit brány hotelu bez doprovodu je velkým rizikem. Nejlepším řešením je proto domluvit se s manažerem hotelu, aby zajistil řidiče a průvodce v jedné osobě, který by vás zavezl k těm nejzajímavějším místům ve městě. Záměrně říkám zavezl, protože procházet se ulicemi Luandy není pro Evropana bezpečné.

Po celý krátký pobyt se o nás staral pan George, který byl naším řidičem i průvodcem, a kterému bychom tímto chtěli moc poděkovat.

Náš řidič a průvodce George.
Náš řidič a průvodce George.
Náš hotel
Náš hotel

Fotoaparát krade duši

Ani focení vládních budov či osob bez předchozí domluvy v žádném případě nedoporučujeme. Jakkoliv je to pro nás zcela běžnou činností, mnoho Afričanů stále trpí pověrou, že jim pomocí fotoaparátu kradete duši. V této části Afriky lidé navíc věří, že právě "bílí" jsou příčinou jejich chudoby. Z vlastní zkušenosti vím, že ani finanční dar není dostatečným lákadlem, které by tento názor změnilo.

Místa, která byste rozhodně neměli v Luandě vynechat

K turisticky nejzajímavějším místům Luandy patří zejména:

  • Promenáda vedoucí podél pobřeží
  • Prezidentský palác
  • Agostinho Neto mausoleum
  • Přístavní trh, pevnost São Miguel nebo diplomatická čtvrť nacházející se v horní části města na kopci s krásným výhledem na oceán.

Většina obchodů v centru Luandy je pro běžné Angolany nedostupná, protože ceny potravin či spotřební elektroniky se pohybují v závratných výšinách, a to i pro cestovatele z vyspělých zemí. Většina místních obyvatel nakupuje u pouličních prodejců, u kterých se dá koupit opravdu cokoliv a za velmi příznivé ceny. I v Angole je národním sportem číslo jedna fotbal a lidé mohou díky němu alespoň na chvíli zapomenout na problémy každodenního života.

Je to velký paradox, protože běžní Angolané si o drahém životním stylu mohou nechat jen zdát. Kvalita zdejších silnic snese přísnější měřítka pouze v samém centru města. Jakmile opustíte obchodní zónu, je lepší využít služeb místních taxikářů. Kromě velkých děr a chybějících částí silnice zde panuje tak silný provoz, že dopravní špička v thajském Bangkoku je proti tomu selanka.

Prezidentský palác.
Prezidentský palác.
Trh na kterém se prodávali otroci.
Trh na kterém se prodávali otroci.

Angolská krása vítězí

Co vás určitě během návštěvy Angoly upoutá, je krása místních žen. Tu mimo jiné ocenili také porotci jedné z minulých soutěží Miss Universe, ze které si právě angolská dívka Lela Lopes odnesla první cenu.

Pracovní morálka

Dalším specifikem je svérázná pracovní morálka místních obyvatel. Manažer našeho hotelu nám vyprávěl, že musí najímat dvakrát tolik zaměstnanců, než by bylo potřeba - zejména proto, že jejich dochvilnost není zrovna ideální. Prý už se několikrát stalo, že mu na směnu přišlo jen pár zaměstnanců. Zbylí nedorazili ať už kvůli tomu, že se nedostali do práce, nebo že byli "nemocní".

Obstarat si v Angole falešnou lékařskou zprávu s originálním razítkem doktora není velkým problémem. Podnikání v zemích rozvojového světa má prostě svá specifika.

Cestou jsme viděli slovenský kamion.
Cestou jsme viděli slovenský kamion.
Pohled na luandský záliv a promenádu.
Pohled na luandský záliv a promenádu.
Navštívili jste Angolu či jinou africkou zemi? Sdílejte vaše zážitky, fotky a videa i s ostatními uživateli CP. Uživatalé se zajímavým obsahem od nás získají Premiový účet ZDARMA napořád!

Publikováno: 4. 9. 2015, Autor: Redakce CP