reklama

Kanárský ostrov Fuerteventura - ostrov nekonečných písečných pláží

Fuerteventura je ostrov v souostroví Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu. Stejně jako celé souostroví je součástí Španělska a jde o jeho druhý největší ostrov. Spolu s ostrovy Lanzarote a Gran Canaria tvoří provincii Las Palmas. Rozloha ostrova činí 1660km². Žije na něm přibližně 107 000 obyvatel (2014).

Jméno „Fuerteventura“ nemá jednoznačný význam[1]; první část slova, fuerte, znamená „silný“, slovo ventura ale může být označením pro „štěstí“, „dobrodružství“ či „vítr“ (španělsky viento či ventarrón - ostrov je velmi větrný).

Ostrov se  nachází se 100 km od pobřeží Afriky. Má nejdelší pobřeží, na kterém je více než 150 přírodních širokých pláží. Teplota se většinou pohybuje mezi 18 až 24 °C. Nejvyšším vrcholem je Jandía (807 m), která leží na jihozápadě ostrova. Krajina je převážně pouštní, povrch tvoří sopečné horniny a podnebí je velmi suché. Vítr na ostrov přináší písek ze Sahary, což napomáhá vzniku nových pláží na východním pobřeží.

Betancuria - bývalé hlavní město ostrova
Betancuria - bývalé hlavní město ostrova

Stejně jako ostatní Kanárské ostrovy, i Fuerteventura je výsledkem sopečného běsnění vulkánů před desítkami milionů let. Ty zformovaly krajinu bohatou jak na kopce, tak nížiny. Je však nutno říci, že ostrov často bojuje s nedostatkem vody, neboť jde o nejsušší oblast kanárského souostroví.

Na vegetaci není ostrov příliš bohatý. V dovolenkových resortech se samozřejmě setkáte s pěkně upravenými křovinami, palmami a zahrádkami se spoustou květin a udržovaných keřů, dále do vnitrozemí už je ale zeleně spíše poskrovnu. I tak má tato krajina své nezaměnitelné kouzlo s nádechem exotiky.

I když většina rekreantů míří na ostrov především za sluněním na plážích a koupáním v moři, bezpochyby nejde o jedinou atrakci, kterou může Fuerteventura nabídnout. Zastoupeny jsou tu totiž různorodé krajinné celky, které jsou jednak příjemným zpestřením pobytu a jednak poskytují možnosti dalšího vyžití v době dovolené. A tak se můžete setkat, tedy samozřejmě vedle již zmíněných pláží a krásných scenérií s mořskou hladinou v pozadí, také s načervenalými vyprahlými stepmi, pláněmi, pouštními dunami, špičatými kopci a skalami.

vánoční hvězda
vánoční hvězda

Fuerteventura a pláže

Pláží je na ostrově Fuerteventura přes neuvěřitelných 150. Je tedy skutečně z čeho vybírat. Ve většině přímořských turistických center najdou vhodné podmínky hlavně rodiny s dětmi, které hledají především bezpečí pro své nejmenší. Vstup do vody je tu totiž jen mírně svažitý, a tak nepředstavuje žádné nebezpečí při dětských vodních hrátkách, případně poslouží i neplavcům či těm méně zkušeným. Díky vhodným povětrnostním podmínkám nezůstanou však ochuzeni ani příznivci vodního sportu všeho druhu. Nejoblíbenější je windsurfing a kitesurfing. Důkazem je fakt, že se zde každoročně koná srpnové mistrovství světa v tomto odvětví. Ti, kteří jej ještě nevyzkoušeli, nemusí truchlit. K dispozici je řada půjčoven i instruktoři, takže novým adrenalinovým zážitkům nestojí absolutně nic v cestě. O své rozhodně nepřijdou ti, kterým i sporé oblečení v podobě plavek či bikin připadá v tak nádherném a uvolněném místě příliš, tedy nudisté. 

Voda je charakteristická svou azurovou barvou a její teplota bývá velmi příznivá – kolem cca 20 - 22 stupňů Celsia, a to po většinu roku!

pláž El Cotillo
pláž El Cotillo
Hasta luego Fuerteventura.....

Publikováno: 27. 10. 2015, Autor: Petr Ehrlich