reklama

Bath je městem lázní, kultury a historie.

Bath najdete v jihozápadní části Anglie, v hrabství Somerset. Patří k nejnavštěvovanějším městům ve Velké Británii (je také zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO) a není se čemu divit!

Most Pulteney Bridge přes řeku Avon.

Bath najdete v jihozápadní části Anglie, v hrabství Somerset. Patří k nejnavštěvovanějším městům ve Velké Británii (je také zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO) a není se čemu divit! Centrum města je místem, kde na Vás historie dýchá doslova na každém kroku. Díky léčivým účinkům zdejších vodních pramenů, zde v minulosti Římané vybudovali termální lázně, které se dochovaly dodnes. Samozřejmě, že město nabízí daleko více zajímavých míst a v tomto blogu Vám dáme pár tipů.

Mezi vůbec ta nejvíce navštěvovaná místa určitě patří Bathské opactví (Bath Abbey) společně s Římskými lázněmi (The Roman Baths).

Historie opatství sahá až do roku 1611, kdy byl nynější kostel postaven na rozvalinách pohanského chrámu. Současnou podobu získalo opatství díky bratrům Robertovi a Williamovi Vertue, kteří se taktéž podíleli na výstavbě Toweru čili Paláce a pevnosti Jejího veličenstva v Londýně (během naší návštěvy se v kostele právě konal svatební obřad).

Nejvíce jsme se stejně těšili na návštěvu Římských lázní. Jedná se o římský komplex, který v minulosti sloužil jako veřejné lázně. Dnes se tu už nevykoupete, protože voda v lázních je považována za životu nebezpečnou. A není se čemu divit. V roce 1978 došlo k tragické události, kdy se při koupání jedna z návštěvnic nalokala vody a následkem toho se u ní vyvinula meningitida, na kterou velmi brzy zemřela. 

Prohlídka lázní stojí rozhodně zato, i když vstupenka je docela drahá (pro dospělé stojí lístek 14 liber).

Před vstupem do Římských lázní je pořád velmi živo.
Před vstupem do Římských lázní je pořád velmi živo.
Báthské opactví.
Báthské opactví.
Konečně se pomalu dostáváme na řadu a kupujeme vstupenky.
Konečně se pomalu dostáváme na řadu a kupujeme vstupenky.

K dalším místům, které byste rozhodně neměli vynechat, patří Sally Lunn's. Je to jeden z nejstarších domů v Bathu, a také zde spatřila světlo světa vyhlášená Bath Bun čili bathská houska. Věřte nebo ne, ale i houska může mít svou historii. Mladá Sully Lunn před 300 lety uprchla z Francie do Anglie a našla si práci právě v tomto domě (Sally Lunn's House) a začala péct výborné housky. Její housky se okamžitě staly vyhledávanou pochoutkou. V domě najdete také muzeum, kde se dozvíte celý Sallyn příběh, a také získáte více informací o historii domu, která je vskutku pestrá.

Sally Lunn's House je dům vlevo s červeným nápisem.
Sally Lunn's House je dům vlevo s červeným nápisem.

V zahradách/parku Parade Gardens se vám bude určitě moc líbit. Tento park leží přímo u řeky Avon a je plný zeleně a květin. Po procházce v Parade Gardens se vydejde směrem k Pulteney Bridge, který je nedaleko. Přímo na mostě jsou zabudované obchůdky a restaurace v podobném stylu jako mostě Ponte Vecchio v italské Florencii.

Zahrady Parade Gardens.
Zahrady Parade Gardens.
Most Pulteney Bridge přes řeku Avon.
Most Pulteney Bridge přes řeku Avon.
Neměli jsme moc času, a tak jsme bohužel neviděli další zajímavá místa ve městě, ale i tak jsme si odvezli nádherné vzpomínky a rádi se sem opět někdy v budoucnu vrátíme.
Nezapomeňte se podívat na další tip na výlet po Velké Británii zde https://countrypic.com/cs/article/2941-oxford-je-nejenom-univerzitnim-mestem.html?preview=1

Publikováno: 21. 11. 2015, Autor: Redakce CP