Po příletu na mezinárodní letiště Sangster v Montego Bay jsme se vydali přímo do nedalekého hotelu. Let z Prahy byl dlouhý, ale kupodivu utekl velmi rychle. Dali jsme na doporučení a neubytovali se přímo v centru Montego Bay, kde je zvýšená kriminalita, ale v turistické oblasti nacházející se na třídě Gloucester Avenue (je to oblast plná hotelů, obchodů, restaurací, barů a navíc je to hned vedle moře).
Montego Bay
Montego Bay je hlavním městem farnosti St. James Parish, rozlohou 2. největším městem Jamajky a 3. nejlidnatějším (hned po Kingstonu a Spanish Townu).
Město jako takové není ničím zajímavé. Míst, které by stály za pozornost tu opravdu moc nenajdete. Pokud však chcete pouze lenošit u hotelového bazénu či odsud vyrážet na krátší výlety, potom je to ideální výchozí bod.
Trocha historie
Když ostrov v roce 1494 navštívil Kryštof Kolumbus, pojmenoval záliv Golfo de Buen Tiempo neboli Záliv dobrého počasí. Samotný název „Montego Bay“ pravděpodobně pochází ze zkomolení španělského slova manteca (špek). Má to souvislost s tím, že během období španělské nadvlády zde byl přístav, z něhož se vyváželo hovězí maso, kůže a právě špek.
Jamajka byla od roku 1511 do roku 1655 španělskou kolonií. Poté karibská expedice vyslaná Cromwellem, vytlačila Španěly z ostrova.
Asi od půlky 17. století až do 20. století fungovalo město hlavně jako otrokářský přístav. Díky strašnému zacházení docházelo k častým nepokojům a otroci se proti takovému nedůstojnému chování bouřili. Poslední velké ostrovní povstání otroků na Jamajce, tzv. Vánoční rebelie nebo Válka baptistů (1831–1832) probíhala právě v okolí Montego Bay.
Vůdce zbouřených otroků, pan Samuel Sharpe, byl nakonec dopaden a pověšen v roce 1832.
V roce 1975 byl pan Sharpe prohlášen národním hrdinou Jamajky a hlavní náměstí v Montego Bay bylo pojmenováno na jeho počest.
Z hlavního náměstí, kde se nachází např. divadlo či pomník národního hrdiny pana Sharpa, jsme se vydali na zeleninový trh. Určitě nedoporučujeme se po měste pohybovat jinak než autem. Tedy pokud jste cizinec.
Zeleninový trh splnil naše očekávání. Čerstvá zelenina a zvídavé oči Jamajčanů nás mile překvapily. Odsud jsme ještě vyrazili do velkého nákupního centra, které leží nedaleko basebollového stadionu, kde jsme nakoupili jamajský rum a vyhlášenou jamajskou kávu z Blue Mountains.
Co rozhodně stojí v Montego Bay za vidění, je pohled na zátoku z okolních vršků. Nám sice moc nepřálo počasí, ale i tak to bylo prima.
Náš výlet po Montego Bay jsme zakončili jak jinak než-li v jednom z místních barů, kde jsme si kromě pití mohli koupit i něco na zub.
Specialitou jamajské kuchyně je tzv. jerk food. To může být různě kořeněné (např. pepřem, ostrým kořením, skořicí, muškátem či různými dalšími bylinkami). Maso se připravuje tak, že je pomalu vařeno/grilováno na ohni a postupně se přidává určitá příchuť. K masu nesmí samozřejmě chybět tradičně pálivá omáčka. Ta v každém "Jerk Centre" chutná jinak a jeji recepturu si každá provozovna pečlivě střeží.
Nejčastěji podáváným a připravovaným masem je kuře. Většinou se k němu jako příloha servíruje rýže s červenými fazolemi. Takže dobrou chuť.
Publikováno: 9. 11. 2015, Autor: Jan Herzán , Profil autora: Jan Herzán