Santa Maria (někdy také nazývána Žlutým ostrovem) je sice svoji rozlohou pidi ostrůvek (18 km dlouhý a 10 km široký) a při dlouhodobě špatném počasí je místem, kde byste se rozhodně nechtěli ocitnout a při pomyšlení, že se nacházíte uprostřed Atlantiku a jste zcela odříznuti od okolního světa, by na Vás dříve či později padla depka. Jenže když je hezky, tak toto místo dostává zcela jiný rozměr a stává se z něj exkluzivní "zašívárna", odkud se Vám naopak nebude chtít pryč. Pokud umíte portugalsky, chcete utéct před stresem dnešní uspěchané doby a máte vztah k přírodě a zemědělství, tak je Santa Maria vaším vysněným místem.
Nedaleko od Vila do Porto (po hlavní silnici směrem na Pico Alto) v obci Brejo, můžete zastavit a podívat se do kostela Nossa Senhora do Bom Despacho postaveném na základech kapličky v roce 1859.
Kostel Nossa Senhora do Bom Despacho v obci Brejo.
Odtud pokračujeme klikatící se silnicí do kopce nahoru, odkud máme jihozápadní část ostrova jako na dlani. Naší příští zastávkou je městečko Santo Espírito a maják Gonçalo Velho společně s vyhlídkou na velryby - více o majáku zdehttp://countrypic.com/cs/article/1867-majak-goncalo-velho.htmlKostel Senhora da Purificacao v San Espíritu. Jedna z několika vyhlídek na velryby. Blížíme se k majáku. Pohled na vesničku Maia a typická terasovitá políčka s vinnou révou. Pohled na maják Gonçalo Velho.
Dalšími velmi zajímavými místy, které by zcela jistě neměly ujít Vaší pozornosti, jsou jezírko Poço de Pedreira. To byste jen tak nenašli, ale díky skaliskům ze ztvrdlé lávy v kopci zvaném Pico Vermelho /Red Peak, si k němu cestu určitě najdete.
Dalším místem jsou opuštěné mlýny Ruinas dos Moinhos de Vento na okraji města Santa Barbara. Toto místo je opravdu fotogenické.
Místem, které jsme bohužel nenavštívili, jsou skalnaté varhany Ribeira de Maloás v Malbusca, ze kterého padá vodopád z výšky 20 m. Na východním cípu Santa Marie stojí tak trochu opodál ostrůvek Romeiro, na kterém nenajdete živáčka. Vlastně uvnitř jeskyně, která je schovaná uvnitř ostrova, a do které se dostanete pouze loďkou, žijí netopýři čeledi Nyctalus Azoreum. Tento výlet ovšem není pro strašpytly.
V dálce můžete vidět kopec Pico Vermelho, pod kterým je jezírko Poco da Pedreira. Parkoviště s vyhlídkami jsou na Azorech velmi rozšířené. Opuštěné mlýny Ruinas dos Moinhos de Vento. No řekněte sami. Není to pohodička? V dálce můžete vidět ostrůvek Romeiro.
Pokračujeme směrem na severozápad ke kapličce Nossa Senhora de Fátima zasvěcené sv. Rosárii, postavené v roce 1925, a která je charakteristická svými 150 schody se stupňovitým stromořadím. Opouštíme Fátimu a směřujeme do vnitrozemí ostrova do vesničky Sao Pedro.
V São Pedro je na návsi kostelíček z 18. století (jako všude na Azorech) a nemá žádný speciální název (The Parish Church of Sao Pedro).
Kostelíček v Sao Pedro. Kaplička Nossa Senhora de Fátima.
Poslední zastávkou na našem celodenním výletě byla malebná vesnička Santa Barbara a posléze výstup na nejvyšší vrchol ostrova - na Pico Alto s výškou necelých 590 m nad mořem. Z tohoto 3 miliony let starého vyhaslého vulkánu je krásný výhled na zelené pastviny a modrý oceán (autem lze vyjet až těsně pod vrchol) Kromě rozhledny a rádiového vysílače je Pico Alto známé i tím, že do něj v roce 1951 v důsledku špatné viditelnosti narazilo italské dopravní letadlo. Na památku obětí zde stojí pomník.Kostel v Santa Barbaře. Pohled na baráčky v Santa Barbaře.
Na Santa Marii je k vidění daleko více zajímavých míst, a i proto se sem rádi v budoucnu vrátíme. Další typy na výlety na Santa Marii zde http://countrypic.com/cs/article/1133-nejjiznejsi-z-azorskych-ostrovu-santa-maria.html
Tip:
pohled na zátoku Sao Lourenco je parádní
kromě úzké písečné pláže zde kolem sebe uvidíte terasovitá políčka s vinnou révou
Pohled na zátoku Sao Lourenco. (Zdroj: )
(Zdroj: )