reklama

Cestování po Fuerteventuře - jihozápadní část ostrova

Z dovolenkového letoviska Morro Jable (nacházejícím se na jižním cípu Fuerteventury) jsme se vydali na jihozápad ostrova.

První naší zastávkou byla astronomická vyhlídka Sicasumbre, nacházející se v nadmořské výšce 300 m. Najdete zde ukazatele umístění třech souhvězdí (Panny, Pastýře a Havrana), a také horizontální a vertikální sluneční hodiny.

Tip pro Vás:

  • Hvězdářští nadšenci mohou využít podpěry, kterých je zde několik a do kterých lze umístit vlastní hvězdářské dalekohledy a fotoaparáty.
  • Noční výhled na tři souhvězdí: Panny, Pastýře a Havrana
  • Nezapomeňte si s sebou přibalit teplé oblečení, protože tu docela fouká a to i přes den.

 

Rybářská vesnička Ajuy a jeskyně

Vyhlídku Sicasumbre necháváme za sebou a svištíme si to z vulkanického kopce dolů. Už vidíme ceduli s nápisem Pájara 2km, ale také si všímáme odbočky na Ajuy.

Ajuy je poklidná rybářská vesnice, nacházející se na západním pobřeží Fuerteventury a kromě pláže Playa de los Muertos s jemným černým pískem je také známa svými jeskyněmi, které vyhloubil ve skalách Atlantský oceán.

Místní rybáři vyráží na lov hlavně v létě, kdy je moře klidnější a nejsou tak velké vlny. Jejich barevné loďky jsou tak v zimě uloženy v boudách u pláže. I bez loděk ale vypadá záliv kouzelně.

Měli byste vědět:

  • Při koupání na Playa de los Muertos buďte obezřetní a počítejte se silným spodním proudem.

Auto necháváme na parkovišti v horní části Ajuy a štrádujeme si to dolů po cestě lemované restauracemi a bary. V době naší návštěvy bylo v Ajuy docela hodně turistů, takže toto místo vůbec nepůsobilo ospale či opuštěne, jak jsme se dočetli v průvodci. Spíše naopak. 

Dolní část vesničky Ajuy v blízkosti pláže.
Dolní část vesničky Ajuy v blízkosti pláže.
Vesničku projdete opravdu během chvilky, takže pokud nemáte žízeň či hlad, další vaše kroky povedou ke zdejším jeskyním. Z pláže Playa de los Muertos jsme se vydali kolem útesů úzkou stezkou vedoucí přímo k jeskyním las cuevas de Ajuy. Kromě nádherných pohledů na Atlantik, máte možnost dozvědět se něco málo o vápenci, který se tu v minulosti těžil a vypaloval v pecích a následně byl dopravován na okolní kanárské ostrovy.
Lomy, ve kterých se těžil vápenec.
Lomy, ve kterých se těžil vápenec.
Pece, ve kterých se vypalovalo vápno, dnes bohužel slouží jako toalety neukázněným turistům.
Pece, ve kterých se vypalovalo vápno, dnes bohužel slouží jako toalety neukázněným turistům.
Některé z mnoha jeskyní, které můžete vidět.
Některé z mnoha jeskyní, které můžete vidět.
Další tipy a zajímavosti o kanárském ostrově Fuerteventura a jeho jihovýchodní části zde http://countrypic.com/cs/article/2079-cestovani-po-fuerteventure-jihovychodni-cast-ostrova.html

Publikováno: 18. 2. 2016, Autor: Redakce CP