reklama

Terciera - ostrov šeříků a festivalů

Terceira je 3.největším azorským ostrovem s počtem cca 55 tisíc obyvatel a rozlohou 382 km2. Ostrov byl poprvé osídlen roku 1450 a na začátku pojmenován jako Ostrov Ježíše Krista. Až později byl přejmenován na Terceiru na základě toho, že byl objeven jako třetí v pořadí z azorských ostrovů (terceira znamená v portugalštině - třetí).

Zajímavosti:

 • Terceira je 3.největším azorským ostrovem s počtem cca 55 tisíc obyvatel a rozlohou 382 km2
 • Ostrov byl poprvé osídlen roku 1450 a na začátku pojmenován jako  "Ostrov Ježíše Krista". Až později byl přejmenován na Terceiru na základě toho, že byl objeven jako třetí v pořadí z azorských ostrovů ("terceira" znamená v portugalštině - třetí)
 • Nedaleko od Praia da Vitoria, v Lajes, se nachází mezinárodní letiště (svoji základnu zde mají také američtí vojáci)
 • Nejdůležitějšími a zároveň největšími městy (i díky přístavu) na ostrově jsou Angra do Heroísmo a Praia da Vitória
 • Na Azorech často prší a panuje zde mírné klima. Díky Golfskému proudu se teploty celoročně pohybují mezi 14 až 25°C.
 • Angra do Heroísmo (hl.město ostrova) se stalo v roce 1534 prvním evropským městem nacházejícím se v Atlantském oceánu. Historické centrum města je zapsáno do Světového kulturního dědictví UNESCO (v roce 1980 jej postihlo silné zemětřesení, ale zdejší historické domy z doby kolonialismu již byly opraveny).
 • Místní lidé často a rádi slaví. Každoročně se zde pořádají oslavy Ducha svatého "Festas do Espírito Santo" a "zlatým hřebem" jsou potom oslavy svátku sv.Jana "Festas Sanjoaninas", kdy lidé chodí v průvodech ulicemi a veselí se.
 • Nejvyšším místem ostrova je vrchol Santa Bárbara tyčící se do výšky 1023 m.n.m.
 • Azorská půda je natolik úrodná, že se tu dá pěstovat téměř všechno. Jsou zde vinice, sady banánovníků, ananasy a na ostrově Sao Miguel dokonce najdete čajové plantáže.
 • Oblíbeným "sportem" ostrovanů jsou býčí zápasy.

Jak se na Azory dostat?

 • my jsme nejdříve letěli z Prahy do Lisabonu a odtud pokračovali dále na Terceiru (let trval 2 hodiny). Mezi ostrovy můžete cestovat jak letecky, tak v letních měsících také trajektem.
IIhéu das Cabras - podmořský vulkán.
IIhéu das Cabras - podmořský vulkán.

Zdejší nádherná nespoutaná příroda je skutečnou pastvou pro oči. Zelené pastviny s pasoucími se stády dobytka a čistý vzduch, jsou tolik typické pro Azory. Políčka, vinice a pastviny od sebe oddělují zídky z černého kamení nebo živý plot z modrých hortenzií. Na Terceiře také najdete plno turistických stezek, díky nimž máte možnost dostat se do těsné blízkosti spících vulkánů nebo třeba navštívit jeskyni Algar do Carvao s lávovými krápníky.

Něco na zub:

 • můžete si být jisti, že cokoliv na Azorech sníte, bude 100% čerstvé. Na tradiční azorské hutné polévky plné kusů zeleniny a masa nikdy nazapomeneme!
 • samozřejmě, že si tu pochutnáte také na rybích specialitách a výtečných ovčích sýrech.
 • vyhlášenou specialitou je Alcatra, což je dušené hovězí v jemně pálivé omáčce.
 • k jídlu si dejte zdejší lahodné víno Biscouitos.
Při toulkách ostrovem si můžete odpočinout, případně se nabaštit a občerstvit na mnoha piknikových místech, kterých je na Terceiře bezpočet. Některá jsou uprostřed lesů v blízkosti silnice, jiná zase na vyvýšených místech. Tak jako tak je zážitek zaručen!
Kostel Igreja da Misericórdia v Angra do Heroísmo.
Kostel Igreja da Misericórdia v Angra do Heroísmo.
Pohled na přístav a město Praia da Vitória.
Pohled na přístav a město Praia da Vitória.
Centrum Angra do Heroísmo.
Centrum Angra do Heroísmo.
Observatoř na nejvyšší hoře ostrova Serra de Santa Bárbara.
Observatoř na nejvyšší hoře ostrova Serra de Santa Bárbara.
Alto da Memória v Angra do Heroísmo.
Alto da Memória v Angra do Heroísmo.

Publikováno: 7. 1. 2017, Autor: Redakce CP