reklama

Angra do Heroísmo

Angra do Heroísmo znamená v doslovném překladu Zátoka hrdinství. Ve městě žije přes 20 000 obyvatel. Díky své poloze a zátoce se město stalo důležitým obchodním centrem a přístavem portugalských lodí v 16.- 18.století. Pravidelně zde kotvily a doplňovaly zásoby pro plavby mezi Evropou, Afrikou a Amerikou.

Pohled na Angra do Heroísmo z vršku u památníku Alto da Memória.

Angra do Heroísmo

Pohled na Angra do Heroísmo z vršku u památníku Alto da Memória.
Pohled na Angra do Heroísmo z vršku u památníku Alto da Memória.

Zajímavosti:

  • Angra do Heroísmo znamená v doslovném překladu „Zátoka hrdinství
  • ve městě žije přes 20 000 obyvatel
  • díky své poloze a zátoce se město stalo důležitým obchodním centrem a přístavem portugalských lodí v 16.- 18.století. Pravidelně zde kotvily a doplňovaly zásoby pro plavby mezi Evropou, Afrikou a Amerikou.
  • Angra do Heroísmo získalo v roce 1534 status města (a to jako první na Azorech a v celém Atlantiku).
  • I přes silné zemětřesení v 80.letech min. století, se podařilo opravit a zrestaurovat historické renesanční budovy v centru města a v roce 1983 byla Angra do Heroísmo zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Místa, která by neměla uniknout vaší pozornosti:

- pevnost Fortaleza de São João Baptista (pevnost svatého Jana Křtitele), která byla postavena ve spodní části hory Monte Brasil (vrcholek hory se jmenuje Pico das Cruzinhas)

- pevnost nechal v 16.století postavit Filip II. Španělský

- je postavena z černého kamene (uvnitř se nalázá ještě kostel Sao Joao Baptista a guvernérský palác)

- otevírací doba: každý den od 10:00 - 12:00 a od 14:30 - do 17:00

Pevnost sv.Jana Křtitele
Pevnost sv.Jana Křtitele
Pohled od hl.brány
Pohled od hl.brány
Zátoka a přístav.
Zátoka a přístav.
Pohled z hradeb pevnosti.
Pohled z hradeb pevnosti.
Křesťanská víra je u Azořanů velmi silně zakořeněna. Na většině domů si můžete všimnout náboženských motivů. Kapliček a kostelů je na Azorech také bezpočet.

- centrum města se svými křivolakými ulačkami a renesančními domy

- "rušná" hlavní ulice Rua da Sé, která prochází centrem města je plná malých krámků, barů, restaurací a podniků podobných českým "vývařovnám". Kromě toho jsou tu také banky a pošta.

- místem setkávání občanů je náměstí Praca Velha (Old Market Square), kde také najdete městskou radnici

- katedrála Angra do Heroísmo (také nazývaná Sé Cathedral) ze 16.století (má bílo-žlutou fasádu) se nachází přímo u hl.ulice Rua da Sé a je největším chrámem na Azorech

Ulice Rua da Sé.
Ulice Rua da Sé.
Chrám Angra de Heroísmo.
Chrám Angra de Heroísmo.

Tipy pro Vás:

  • ceny na Azorech jsou velmi podobné těm u nás (např. za hutnou zeleninovou polévku s houskou/chlebem zaplatíte cca 1,50 EUR a hl.jídlo tu seženete i do 5 EUR).
  • pokud už budete po celodenním chození unavení a budete se chtít přemístit z jednoho konce Angry do Heroísmo na druhý, využijte zdejší MHD a pozor!! V rámci města pojedete ZADARMO. Alespoň tomu tak bylo v roce 2013, kdy jsme Terceiru navštívili naposledy.
Městská radnice.
Městská radnice.

- dalším místem, které přímo vybízí k návštěvě, je zdejší zátoka s přístavem Marina de Angra (dnes už tu nekotví žádné fregaty, ale povětšinou rybářské lodě či luxusní jachty)

- v zátoce také najdete písečnou pláž a několik barů, restaurací a hotel

- za přístavem se tyčí Forte de São Sebastião (pevnost svatého Šebestiána)

- v blízkosti zátoky určitě navštivte kostel Misericórdia, postavený v 18.století, který je plný náboženských maleb ze stejného období

Zátoka a přístav.
Zátoka a přístav.
- kostelů a kapliček je ve městě opravdu hodně. Mezi ty větší patří také kostel Nossa Senhora da Conceicao ze 16.století

- nejvíc se nám ale líbilo v zahradě Jardim Duque da Terceira, která je udržovaná na jedničku s hvězdičkou a je plná nádherných květin, jezírek s fontánkami, stromů a palem

- rozloha zahrady je 17.5 km2

- uvnitř zahrady naleznete schody a cestu, která Vás zavede až na vršek, ze kterého máte celé město a přilehlé okolí jako na dlani. Kromě toho je zde také špičatý žluto-bílý památník zvaný Obelisco da Memória, vybudovaný v roce 1882

Jezuitská akademie
Jezuitská akademie
Zdejší hřbitov
Zdejší hřbitov
- býčí zápasy mají na Terceiře dlouhou tradici, která se datuje až do 16.století, kdy Španělé vtrhli na ostrov a to se pochopitelně místním nelíbilo. Na Španěly "vypustili" své býky v zátoce Salga (battle of Salga)
Zdejší korida
Zdejší korida
Další zajímavosti o ostrově Terceira se dozvíte zde https://countrypic.com/cs/article/2203-terciera-ostrov-seriku-a-festivalu.html

Publikováno: 14. 1. 2017, Autor: Redakce CP