Graciosa je nejseverněji obydlený kanárský ostrov, na dohled sousedící s Lanzarote. Určitě se sem vyplatí vyrazit nejenom na jednodenní výlet. Pokud chcete na chvíli uniknout před davy turistů anebo se projet na kole, které je tu hl.dopravním prostředkem, potom je tento ostrov přímo stvořený pro vás!
Zajímavosti:
- hl.město (přístav) Caleta del Sebo bude pravděpodobně prvním místem, které na ostrově navštívíte
- na Graciose dnes žije cca 650 stálých obyvatel (v Caleta del Sebo a osadě Pedro Barba v severovýchodní části ostrova), ale ještě do konce 19. století byste tu nepotkali ani "živáčka" (jen občas tu kotvily pirátské fregaty brázdící vody Atlantiku)
- rozloha ostrova je 29 km2. Je největším ze souostroví Chinijo (Alegranza, Montaňa Clara, Roque del Este a Roque del Oeste), které je "rozeseto" na dohled od Lanzarote
- nejvyšším bodem je vulkán Montaňa Agujas (266 m n.m.)
- Graciosa je přírodní rezervací a je součástí chráněného mořského území Parque Natural del Archipiélago Chinijo (dno Atlantiku mezi Lanzarote a Graciosou je vyhledávaným místem potápěčů)
- místní lidé či sezónní pracovníci si tu vydělávají na živobytí prodejem suvenýrů, půjčováním kol, rybolovem, pořádáním nejrůznějších výletů a potápěčských kurzů (najdete tu několik restaurací, barů, kostel, školu, fotbalové hřiště a dokonce i park a banku)
Jak se na Graciosu dostat?
- z přístavu v městečku Orzola na severním cípu ostrova Lanzarote, denodenně vyráží lodě společností Lineas Maritimas Romero a Biosfera Express do přístavu Caleta del Sebo na ostrově Graciosa
- lodě se mezi oběma ostrovy "otočí" zhruba 18x za den a cena zpátečního lístku je cca 10-12 EUR na osobu (doba plavby je 20 minut)
Konečně připlouváme do přístavu Caleta del Sebo na ostrově Graciosa. Je to zároveň také "nejcivilizovanější" místo na ostrově. 99,99% zdejších obyval žije právě zde. Graciosa je pro svoji civilizací příliš nedotčenou přírodu a odlehlost často vyhledávána právě lidmi, kteří vyznávají spíše alternativní způsob života a nepotrpí si na luxus hotelových komplexů a velkých obchodních center.
Hned po vylodění směřují naše kroky do jedné z mnoha půjčoven kol, které jsou na ostrově vyhledávaným dopravním prostředkem. Půjčení kola stojí všude zhruba stejně (cca 10 EUR na den), ale kvalita kol je velmi rozdílná. Doporučujeme se na kole před jízdou a placením kousek projet a zkusit si převody, protože nám během jízdy několikrát spadnul řetěz. Na ostrově nejsou asfaltové silnice, a tak je jízda poněkud ztížena. Proto opravdu pečlivě vybírejte kolo, protože jinak se daleko nedostanete.
Tipy na výlety:
- jelikož jsme neměli moc času a náš výlet na ostrov Graciosa se svrcknul na pouhých 6 hodin, tak jsme neměli příliš mnoho alternativ. Půjčili jsme si kolo a vyrazili na 6km dlouhou projížďku, jejíž cílem byla pláž Las Conchas na severozápadě ostrova. Je to nejseverněji položená pláž Kanárských ostrovů. POZOR!!!!! V důsledku silných proudů se tu musíte mít na pozoru a není radno se pouštět daleko od břehu.
- "cesta" z Caleta del Sebo na pláž Las Conchas vede středem ostrova. Cestou míjíme "zahrady" ohraničené kamennou zídkou, ve kterých místní lidé pěstují zeleninu, a také se tu můžete odpočinout pod listy několika nevysokých palem. Kolem dokola není nic jiného než prach, písek a suché keře.
- konečně se dostáváme na dohled pláže Las Conchas. Už z dálky vidíme červnou vlajku, takže se dnes určitě nevykoupeme. Kolo si odkládáme k dřevenému plůtku (tady se opravdu nemusíte bát, že by Vám ho někdo ukradl) a jdeme se alespoň na chvíli projít po pláži a kochat se pohledem na blízkou horu Montaňa Clara čnící z moře.
- dalším tipem na výlet je pláž La Cocina, kterou najdete u jedné z místních sopek
- pláž La Laja, ke které je možné se dostat pouze lodí
Kde se ubytovat?
- ubytovat se můžete v apartmánech a domech v Caleta del Sebo či v Casas de Pedro Barba nebo si s sebou vemte stan a zdarma se utábořte na pláži El Salado, která funguje jako takový kemp (k dispozici je sprcha s umývárnou)
Další zajímavé blogy a fotky z Kanárských ostrovů zde https://countrypic.com/cs/article/2156-vyhldka-mirador-de-abrante.html
Publikováno: 26. 11. 2018, Autor: Redakce CP