reklama

Údolí Viňales, Mural dela Prehistoria a Cueva del Indio

K jedním z mnoha míst, kam se můžete na Kubě vydat, patří údolí Viňales v provincii Pinar del Rio asi 150 km západně od Havany. Už to tady není taková idylka jako před lety, protože i sem již proniknul masový turismus.

Vítejte ve Viňáles!
Vítejte ve Viňáles!
Vítejte ve Viňáles!

Údolí Viňales

Půjčili jsme si auto a vydali se z Varadera s cílem navštívit údolí Viňales. Zpětně mi to přijde jako blbý nápad, protože za jediný den toho bylo k vidění až příliš a stejně jsme museli pořád pospíchat, abychom se stihli včas vrátit do Varadera a předat auto. Určitě je lepší půjčit si auto třeba až v Havaně nebo si ho pronajmout na více dnů (někdy bývá problém s tím, že počet aut v půjčovnách je velmi limitován). Bohužel náš výlet na Kubu byl časově omezený, a tak jsme byli rádi i za těch pár dní.

Zajímavosti:

  • NP Viňales patří mezi nejkrásnější oblasti Kuby a nejdete ho v pohoří Sierra de los Órganos
  • údolí dostalo svého jména díky městečku Viňales, která tu stojí dodnes (jeho založení se datuje do roku 1607). Za zmínku tu stojí kostel z 19.století, koloniální domy na hl.ulici, kde v jednom z nich žila hrdinka boje za nezávislost Adela Azcuyová (dnes uvnitř najdete muzeum) a zahrada Jardín de las Hermanas Carmen y Caridad.
  • rozloha údolí je cca 132 km2
  • v roce 1999 byl park zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Nebylo to jen kvůli nádherné krajině, ale také díky tomu, že si zdejší statky a vesnice zachovávají původní koloniální ráz a architekturu a zemědělci používají stejné způsoby obdělávání půdy, jako kdysi dávno jejich předchůdci.
  • kolem dokola můžete vidět kromě mnoha políček s úrodnou červenou půdou, tabákových plantáží, také nádherné vysoké kopce, tzv. mogoty, které jsou plné jeskyní (mogoty jsou osamocené štíhlé vápencové kuželovité vršky, tyčící se nad rovinatým terénem)
  • není vůbec jednoduché vypíchnout pár míst, která byste si zde neměli nechat ujít, protože prakticky celá oblast na vás dýchne doslova romanticko-idylickou atmosférou. Mezi hl. turistické atrakce patří městečko Viňales, která už dávno není tím poklidným místem z dob minulých, kde doslova "chcípnul pes". Prakticky na každém baráčku uvidíte kotvičku Casa Particular, takže si dovedete představit, že to tu je jedna velká turistická ubytovna. Kromě ubytování u místních, můžete využít luxusu hotelů na jižní straně údolí (Los Jazmines a La Ermita), z jejichž balkónů budete mít Viňales jako na dlani. Za návštěvu také stojí kýčovitá zeď prehistorie - Mural de la Prehistoria nebo krasovitá jeskyně Cueva del Indio.
Na tzv. guajiros narazíte na každém kroku.
Na tzv. guajiros narazíte na každém kroku.
Údolí Viňales se nalézá v provincii Pinar del Río, kterou začali v 15.století postupně osidlovat přistěhovalci z Kanárských ostrovů. Koncem 18.století tu zdejší farmáři začali pěstovat tabák, jehož kvalita dodnes patří vůbec k těm nejlepším na světě. Vlastně všude kolem Vás uvidíte tabákové plantáže, chatrče na sušení tabákových listů a manufaktury na fermentaci tabáku. Zdejší zemědělci nemají k dispozici prakticky žádné zemědělské stroje, a tak při orání půdy využívají dřevěné pluhy tažené bílými voly.
Chatrč na sušení tabákových listů.
Chatrč na sušení tabákových listů.
Hotel La Ermita.
Hotel La Ermita.

Fidelova modrá skála - Mural de la Prehistoria

Vyrážíme z Viňalesu směrem k Mogotes Dos Hermanas, tedy ke skalním dvojčatům, která doslova vyčnívají ze zdejších políček. Odbočujeme z hlavní cesty a vydáváme se k průsmyku vedoucího mezi těmito "skalními obry" a po chvilce už přijíždíme k Mural de la Prehistoria.

  • vstupné na osobu je 1 CUC
  • jedná se o skalní malbu o rozměrech 120x180m, kterou si v 60.letech minuléto století nechal namalovat vůdce Fidel Castro od známého kubánského vědce Leovigilda Gonzálese.
  • pestrobarevné malby mají zobrazovat vývoj života na zemi od prvních mořských živočichů až po člověka.

Jeskyně Cueva del Indio a Cueva de San Miguel

Nedaleko od Mural de la Prehistoria se nachází další "turistická" atrakce v podobě krasové jeskyně Cueva del Indio. Jedná se vlastně o systém podzemních jeskyní, které místy dosahují výšky až 100m. Jejich velkou část není možné projít suchou nohou, a tak si ji "projedete" na motorovém člunu. Hned vedle je jeskyně Cueva de San Miguel, jejíž prohlídka končí na místě zvaném El Palenque de los Cimarrones, které dříve sloužilo jako úkryt uprchlým otrokům. Vedle menšího památníku zobrazujícím otroka a farmáře, můžete navštívit restauraci a osvěžit se.
Další zajímavosti z Kuby najdete zde: https://countrypic.com/cs/article/2086-remedios.html

Publikováno: 5. 3. 2017, Autor: Redakce CP