reklama

Strom života v bahrajnské poušti

Na jedné z písečných dun bahrajnské pouště roste strom, který je opředen celou řadou záhad. Právě zde prý stávala bájná biblická Rajská zahrada.

Strom života -Shajarat-al-Hayat.
Na jedné z mnoha písečných dun bahrajnského království roste uprostřed pouště strom, který zde bez vody přežívá už stovky let. Jmenuje se Shajarat-al-Haya. Dostat se k němu není žádný problém, protože Bahrajn je opravdu malinkatý a zajímavých míst k vidění tu je poskrovnu.
Strom života -Shajarat-al-Hayat.
Strom života -Shajarat-al-Hayat.

Cesta sem vede skrz mini poušť, která je plná trubek vedoucích z ropných vrtů a mj. také slouží jako víkendová místa odpočinku zdejších lidí. Prostě takové "chalupaření po Bahrajnsku". Vezmou stany a vyrazí s početnou rodinou na pár dní do pouště.

Cesta ke stromu života Shajarat-al-Haya v bahrajnské poušti.
Cesta ke stromu života Shajarat-al-Haya v bahrajnské poušti.
Bahrajnská poušť
Bahrajnská poušť

"Strom života" je jedním z relativně mála bahrajnských atrakcí a ročně jej navštíví asi 50 000 lidí. Bohužel někteří z nich si neodpustí vyrýt do kmene stromu svůj autogram.

Strom a jeho blízké okolí bylo pravděpodobně v minulosti místem uctívání a nejrůznějších rituálních obřadů. Mnoho lidí se domnívá, že právě na tomto místě kdysi bývala bájná biblická rajská zahrada. Ať už to je či není pravda, zázračné vlastnosti a výjimečnost tohoto stromu se dají poměrně jednoduše vysvětlit. Rozhodně neroste bez vody!

Tento druh stromu je velmi dobře adaptován na život v nehostinném prostředí. Kromě toho také doslova probouzí v "mrtvé poušti" život. Kořenový systém těchto stromů hostí bakterie, které umí uchovávat dusík a obohacují tak půdu. Jejich kořenový systém dokáže prorazit i několik metrů pod povrch a vyhledat vodu v neuvěřitelných hloubkách (napr. v Mexiku se stromy rodu Prosopis dokáží prodrat až do hloubky 53m). Takže záhada je vyřešena!

Strom života Shajarat-al-Haya
Strom života Shajarat-al-Haya
Navštivte s námi jednu z nejstarších mešit v arabském světě a pravděpodobně nejstarší mešitu v Bahrajnu zvanou Al Khamis

Publikováno: 7. 3. 2017, Autor: Redakce CP