reklama

Valparaíso - Město lanovek a umění

Jedním z měst, které jsme měli možnost v Chile navštívit, bylo Valparaíso. Právě odlehčená atmosféra toho barevného přístavního města každoročně láká turisty z celého světa. Nedaleké vinice, písečné pláže lemující pobřeží a všudypřítomné pouliční malby dávají tomuto místu punc odlehčenosti a atraktivity. Největšími lákadly jsou ale lanovky a pestrobarevné fasády domů viditelné na míle daleko.

Jedním z měst, které jsme měli možnost v Chile navštívit, bylo Valparaíso. Dříve indiánská vesnička, kterou později španělští kolonizátoři povýšili na město a vybudovali zde přístav, jehož "sláva" s otevřením Panamského průplavu v roce 1914, značně utrpěla.

Právě odlehčená atmosféra toho barevného přístavního města každoročně láká turisty z celého světa. Nedaleké vinice, písečné pláže lemující pobřeží a všudypřítomné pouliční malby dávají tomuto místu punc odlehčenosti a atraktivity. Největšími lákadly jsou ale lanovky a pestrobarevné fasády domů viditelné na míle daleko.

    Věděli jste?

    • Valparaíso drží světový rekort v počtu lanovek.
    • Ve městě žije čtvrt milionu obyvatel.
    • Název Valparaíso v překladu znamená Valdiviův ráj a odkazuje na zakladatele města, kapitána Pedra de Valdivia.
    • Historická část města, stejně jako lanovky, jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO
    • ​​​​​​Ve Valparaísu bydlel nejslavnější chilský spisovatel Pablo Neruda (nositel Nobelovy ceny), který si svůj pseudonym zvolil podle svého vzoru Jana Nerudy. Z jeho pětipatrového domu bylo vybudováno muzeum nazvané La Sebastiana, kde se dozvíte vše podstatné z umělcova života.
    • Zážitkem je jízda jedním ze starých zelených trolejbusů s úzkými dřevěnými okny a lavicemi, které slouží jako zdejší MHD.

    Valparaíso je obklopeno poměrně vysokými kopci a do některých jeho městských částí je tak problém se dostat (a to i pro pěší). A proto se v roce 1883 ve Valparaísu rozhodli, že postaví lanovku, která by (nejenom) zdejším lidem usnadnila cestování a pohyb po městě.

      Z původních 32 lanovek se jich dodnes dochovalo 15. Jak už jsme dříve zmínili, první lanovka byla slavnostně spuštěna do provozu 1.12.1883 a vedla z přístavu na kopec Concepcion. Lanovka fungovala tak, že se do jejího horního vozu načerpalo takové množství vody, aby převážilo vůz dole. Voda se v dolní stanici pomocí mechanické záklopky vypustila do kanalizace a v horní stanici se načepovala voda nová. V některých částech města, kde nebylo možné vést lanovky po povrchu, byly vybudovány výtahy, které taktéž sloužily pro přepravu lidí. Dodnes některé z původních výtahů fungují, jako např. výtah Polanco nebo Concepción, který má největší sklon a je také druhým nejstarším výtahem ve Valparaísu. 

      Jízdné

      • Jízdné na lanovku stojí od 100-400 pesos
      • Doporučujeme se projet lanovkou Van Buren, která je plně automatická a zaveze vás do nemocničního areálu, kde se můžete projít po parku a dále pokračovat v prozkoumávání města.
      Pomník padlých námořníků na náměstí Sotomayor
      Pomník padlých námořníků na náměstí Sotomayor
      Zdejší radnice, kde dnes sídlí chilské námořnictvo.
      Zdejší radnice, kde dnes sídlí chilské námořnictvo.

      Přístav a rybí trh

      Ve Valparaísu se nachází i poměrně velký přístav, jehož historie sahá až do 16.století. Jeho zlatá éra je spojena s 19.stoletím, kdy Chile získalo nezávislost na Španělsku. Právě v tomto období se začal přístav prudce rozvíjet a to zejména proto, že se nacházel na trase lodí, obeplouvajících Jižní Ameriku okolo mysu Horn a Magellanovu průlivu. S otevřením Panamského průplavu, skončila i zlatá éra přístavu.

      Tip pro Vás!

      Valparaíso je městem umělců a umění je zde opravdu vidět na každém kroku. A to doslova! Určitě nevynechejte "výšlap" po obrázkových schodištích, kterých je ve městě bezpočet. Jedny vyobrazují hudební nástroje, další zase jména lodí španělských dobyvatelů.

      Publikováno: 12. 12. 2017, Autor: Redakce CP