reklama

Bosa - Městečko plné historie a barevných baráčků na Sardinii

V západní části italského ostrova Sardninie, v provincii Oristano, leží malebné městečko Bosa. Město bylo založeno v 9. století Féničany a jeho rozmach pokračoval i za dob Římanů.

V západní části italského ostrova Sardninie (2.největšího ostrova ve Středozemním moři), v provincii Oristano, leží malebné městečko Bosa. Do Bosy jsme vyrazili linkovým autobusem z centrálního autobusového nádraží nedaleko historického centra Alghera (více o Algheru zde). Cesta vedla klikatící se silnicí podél pobřeží (z Alghera do Bosy to trvá busem cca 45min) s nádhernými scenériemi údolí a skalisek. Byly také vidět turisty "neobsazené" malé zátoky s mini plážičkou obehnané borovicemi a keři. Příště si určitě půjčíme auto, abychom mohli zastavit kdekoliv se nám bude líbit.

Autobusový terminál v Bose není daleko od historického centra města, takže se nemusíte bát cestovat se zavazadly. Taxi tu určitě není potřeba, protože městečko je svoji rozlohou poměrně malé a všude si dojdete pěšky. Většina hotelů, penzionů a hostelů je v centru města, kde jsme se ubytovali i my.

Zajímavosti o Bose:

  • Bosa leží u ústí řeky Temo a je jediným městem na Sardinii, které je postaveno na splavné řece (Doporučujeme výlet na loďce po řece Temo. Nástupiště je na nábřeží naproti bývalým koželužnám, které dnes slouží jako restaurace a ubytovací zařízení).
  • Město bylo založeno v 9. století Féničany a jeho rozmach pokračoval i za dob Římanů. Během raného středověku čelilo opakovaným nájezdům pirátů, a tak tu ve 12. století založila jedna z toskánských rodin hrad, který se tyčí na kopci nad městem - Castello di Serravalle.
  • Ve městě žije trvale cca 8 tisíc lidí, ale v době letní sezóny je tu i plno turistů.
  • Bosa díky čilému obchodování získala na konci 15.století od španělského krále Ferdinanda status královského města.
  • Pokud jste milovníci suvernýrů, potom vás určitě osloví zdejší tradice výroby rákosových pletených košů, nápaditých výšivek a krajek.

 

Zdejší náplavka

Bývalé koželužny ve čtvrti San Concas u břehu řeky Temo.
Bývalé koželužny ve čtvrti San Concas u břehu řeky Temo.

Historické jádro města - čtvrť Sa Costa

Bosa je poměrně malé městečko, které máte za pár hodin prochozené křížem krážem. My jsme se tu zdrželi přes noc a opravdu jsme nelitovali. Když se setmí, město a jeho uličky teprve začínají ožívat. V Bose jsou k vidění antické monumenty, kostely, nádherné balkóny plné květin na patricijských palácích s nádvořími a samozřejmě zdejší úzké dlážděné uličky, protínající město skrz na skrz.

Nechybí ani obchůdky, restaurace, bary a krámky se suvenýry.

V době naší návštěvy byl bohužel zavřený kostel San Pietro Extra Muros, který je nejstarším kostelem na Sardinii.

Hrad Castello di Serravalle

 

Hrad Castello di Serravale je bezesporu zdejší dominantou. Ve 12.století jej nechal postavit bohatý a mocný rod Malaspinů z Toskánska. Z původní stavby se do současnosti dochovaly hradby, 3 věže a uvnitř hradu také kaple ze 14.století (to je také jediné místo, kde je možné se schovat před paprsky slunce).

Výšlap sem je poměrně náročný. Připravte se, že se v létě pěkně zapotíte a zdoláte bezpočet schodů, ale výhled z hradeb stojí opravdu zato! Budete mít celé město a údolí jako na dlani!

Další možností je si sem zajet autem či na motorce ulicí Via Canonico Gavino Nino skoro pod hrad a ujít pár kroků ke vstupu.

Vstupné - v roce 2017 bylo vstupné 5 €
 

Otevírací doba: 

Od dubna do června 10:00 – 13:00 a 15:30 – 18:30 hodin (denně)
Červenec 10:00 – 13:00 a 16:00 – 19:00 hodin (denně)
Srpen 10:00 – 20:00 (denně)
 

Publikováno: 23. 7. 2018, Autor: Redakce CP