reklama

Kulinářské zážitky a stravování v Egyptě

V první řadě bych chtěl vyjádřit lítost nad tím, co se v nedávné době přihodilo dvěma českým turistkám v egyptské Hurghadě. Nechce se mi ale věřit, že by příčinou úmrtí bylo jídlo v hotelu (i když kdo z nás byl v Egyptě na dovolené, tak moc dobře ví, že minimálně střevní potíže si domů odvezl tak jako tak). Je to dáno jak odlišným klimatem, prachem ve vzduchu, tak hlavně zcela jinými hygienickými návyky. Navštívil jsem mnoho zemí na různých světových kontinentech, ale pravidla pro stravování na "ulici" platí všude stejná. Důležité je jíst jen tam, kde se v hojném počtu stravují i místní. To už je známka určité kvality a nezávadnosti. V zemích jako Egypt bych rozhodně na ulici a ani v restauracích nejedl žádné mléčné produkty, omáčky či dostatečně tepelně neupravená jídla. Je dobré s sebou nosit i zabalené plastové příbory či kelímky (pít na ulici z nabídnuté "prý umyté" skleničky bych rozhodně neriskoval. Následující fotky jsou z Hurghady a místních pouličních "fastfoodů". Po této "rychlostní" silnici se dostanete do Hurghady (večer buďte velmi obezřetní a jezděte opatrně, protože někteří místní řidiči nerozsvítí světla ani při minimální viditelnosti).                                          Jedna z hlavních tříd v HurghaděU pouličních prodejců seženete cokoliv. U tohoto pána si člověk mohl koupit kávu, ale raději jsme to neriskli.          Zato v této rodinné pražírně kávy jsme si lebedili.Nejrůznější rybí speciality jsou v nabídkách hurghádských restaurací velmi časté, ale o jejich čerstvosti lze pochybovat. Pokud ale navštívíte některou z "evropsky" vyhlížejících restaurací, určitě neprohloupíte. Zde si sami vyberete rybu podle vašeho gusta a není problém asistovat při její úpravě.Byla by velká škoda vyrazit do Egypta a trávit většinu času na pláži či v hotelém komplexu. Vyrazit na některý z mnoha výletů ať už na pyramidy či ke zdejším beduínům je prostě povinnost. Neměli byste ale rozhodně ani vynechat procházku ulicemi Hurghady a poznat tak, jak žijí místní lidé. Cestou narazíte na mnoho pouličních stánků, kterým by se "nejenom" Evropan měl vyhnout obloukem :)Například nákup v řeznictví může být nakonec velmi zábavný. O ochutnávce místního guláše ani nemluvě.Fotbal je světovým fenoménem a Egypt není výjimkou. Velkým zážitkem je večerní návštěva zdejších kaváren a popíjení společně s místními při jásotu a povzbuzování během televizního fotbalového přenosu. V době našeho pobytu v Hurghadě "běžely" v televizi osmifinálové zápasy Ligy mistrů.Pro ty zvídavější doporučuji navštívit jednu z mnoha místních domácích pekáren.Určitě se návštěvy Egypta nebojte, ale buďte obezřetní v tom, co a kde jíte. Nezapomeňte vyrazit na výlet ať už na pyramidy či do Chrámu bohyně Hatšepsut nedaleko Luxoru.Máte i Vy zajímavé zkušenosti a zážitky spojené s dovolenou či cestováním  (nejenom) v Egyptě ? Těšíme se na Vaše blogy, galerie a videa na cestovatelském webu www.countrypic.com

Kulinářské zážitky a stravování v Egyptě

V první řadě bych chtěl vyjádřit lítost nad tím, co se v nedávné době přihodilo dvěma českým turistkám v egyptské Hurghadě. Nechce se mi ale věřit, že by příčinou úmrtí bylo jídlo v hotelu (i když kdo z nás byl v Egyptě na dovolené, tak moc dobře ví, že minimálně střevní potíže si domů odvezl tak jako tak). Je to dáno jak odlišným klimatem, prachem ve vzduchu, tak hlavně zcela jinými hygienickými návyky. Navštívil jsem mnoho zemí na různých světových kontinentech, ale pravidla pro stravování na "ulici" platí všude stejná. Důležité je jíst jen tam, kde se v hojném počtu stravují i místní. To už je známka určité kvality a nezávadnosti. V zemích jako Egypt bych rozhodně na ulici a ani v restauracích nejedl žádné mléčné produkty, omáčky či dostatečně tepelně neupravená jídla. Je dobré s sebou nosit i zabalené plastové příbory či kelímky (pít na ulici z nabídnuté "prý umyté" skleničky bych rozhodně neriskoval. Následující fotky jsou z Hurghady a místních pouličních "fastfoodů". 

Po této "rychlostní" silnici se dostanete do Hurghady (večer buďte velmi obezřetní a jezděte opatrně, protože někteří místní řidiči nerozsvítí světla ani při minimální viditelnosti).
                                          Jedna z hlavních tříd v Hurghadě
U pouličních prodejců seženete cokoliv. U tohoto pána si člověk mohl koupit kávu, ale raději jsme to neriskli.
          Zato v této rodinné pražírně kávy jsme si lebedili.
Nejrůznější rybí speciality jsou v nabídkách hurghádských restaurací velmi časté, ale o jejich čerstvosti lze pochybovat. Pokud ale navštívíte některou z "evropsky" vyhlížejících restaurací, určitě neprohloupíte. Zde si sami vyberete rybu podle vašeho gusta a není problém asistovat při její úpravě.
Byla by velká škoda vyrazit do Egypta a trávit většinu času na pláži či v hotelém komplexu. Vyrazit na některý z mnoha výletů ať už na pyramidy či ke zdejším beduínům je prostě povinnost. Neměli byste ale rozhodně ani vynechat procházku ulicemi Hurghady a poznat tak, jak žijí místní lidé. Cestou narazíte na mnoho pouličních stánků, kterým by se "nejenom" Evropan měl vyhnout obloukem :)

Například nákup v řeznictví může být nakonec velmi zábavný. O ochutnávce místního guláše ani nemluvě.
Fotbal je světovým fenoménem a Egypt není výjimkou. Velkým zážitkem je večerní návštěva zdejších kaváren a popíjení společně s místními při jásotu a povzbuzování během televizního fotbalového přenosu. V době našeho pobytu v Hurghadě "běžely" v televizi osmifinálové zápasy Ligy mistrů.
Pro ty zvídavější doporučuji navštívit jednu z mnoha místních domácích pekáren.
Určitě se návštěvy Egypta nebojte, ale buďte obezřetní v tom, co a kde jíte. Nezapomeňte vyrazit na výlet ať už na pyramidy či do Chrámu bohyně Hatšepsut nedaleko Luxoru.

Máte i Vy zajímavé zkušenosti a zážitky spojené s dovolenou či cestováním  (nejenom) v Egyptě ? Těšíme se na Vaše blogy, galerie a videa na cestovatelském webu www.countrypic.com

Publikováno: 4. 8. 2013, Autor: Redakce CP