reklama

Nejjižnější z azorských ostrovů - Santa Maria

Maják Goncalo Velho v Ponta do Castelo.

Přistál Kryštof Kolumbus na bájné Atlantidě ???

I takovou otázku si můžete položit při návštěvě Azor. Kdysi dávno zde totiž přistál slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus se svou fregatou a někteří vědci dokonce soudí, že je Azorské souostroví pozůstatkem bájné Atlantidy. V tomto blogu Vám představíme nejjižnější z Azorských ostrovů, který nese jméno Santa Maria. Jedná se o rozlohou nevelký (je pouze 18 km dlouhý a 10 km široký) ostrůvek s věčně svěžím klimatem, lákající svou idylickou krajinou.Azorské ostrovy leží uprostřed Atlantického oceánu, necelých 1400 km od nejbližší evropské pevniny (let z Prahy trvá cca 5 hodin). Tři z devíti azorských ostrovů jsou sopečného původu. Azory jsou pojmenovány podle jestřábů podobných drakovi, kteří na ostrovech žili již mnoho let před jejich objevením.Pokud máte rádi příjemné počasí bez velkých veder a teplotních výkyvů, potom je to místo přímo stvořené pro vaši dovolenou. V létě je na Azorech průměrná teplota okolo 23 stupňů a v zimě ručička teploměru málokdy klesne pod 10 stupňů. A že zde celkem často prší ? Právě díky častým dešťovým srážkám jsou ostrovy pořád zelené a plné bujné vegetace.
Zemědělství je vedle rybolovu a turismu hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel.
Zemědělství je vedle rybolovu a turismu hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel.
Ubytovacích kapacit není na ostrově mnoho. Ubytovat se lze např. u městečka Vila do Porto, nacházejícím se na kopci v blízkosti 3 miliony let starého vulkánu Pico Alto, což je zároveň nejvyšší hora ostrova. Je odtud krásný výhled na zelené pastviny a modrý oceán. Autem lze vyjet až těsně pod vrchol, odkud máte celý ostrov jako na dlani. Kromě rozhledny a rádiového vysílače je Pico Alto známé i tím, že do něj v roce 1951 v důsledku špatné viditelnosti narazilo italské dopravní letadlo. Na památku obětí zde stojí pomník.
Na vrcholu Pico Alto.
Na vrcholu Pico Alto.
Hlavní dominantou Santa Marie je ovšem maják Goncalo Velho v Ponta do Castelo, v jehož blízkosti najdete několik míst vhodných k pozorování velryb. Navštívit můžete i rybářskou vesnici Anjos, kam kdysi připlul Kryštof Kolumbus při své objevné plavbě. Na jeho počest sem byla instalována jeho socha v životní velikosti. To, co je pro celé souostroví typické, jsou také nízké bílé domky s doškovou střechou. Na Santa Marii se ale ještě od sebe liší barvou omítky vedenou po obvodu oken a vstupních dveří. Najdete tu ale i místo, které jako by do zdejšího rázu krajiny ani nezapadalo: Barreiro da Faneca, malá poušť na severozápadě ostrova, která je unikátní svým červeným pískem. 
Maják Goncalo Velho v Ponta do Castelo.
Maják Goncalo Velho v Ponta do Castelo.
Pláž ve vesnici Anjos.
Pláž ve vesnici Anjos.
Vyhlášenou místní kulinářskou specialitou je chlebová polévka. Ale i další pokrmy chutnají skvěle !!!

Caldo de nabos - hutný vývar s velkými kousky zeleniny

Molhos de porco - vepřové maso v omáčce

Sladkou tečkou pak bývají sušenky ve tvaru uší (biscouitos de Orelha)

Ať už jíte cokoliv, můžete si být jisti, že byly použity pouze čerstvé suroviny, z velké míry pocházejících z některého z azorských ostrovů.
Laskaví lidé, nádherná příroda a čistý vzduch - taková je Santa Maria.

Publikováno: 21. 1. 2015, Autor: Redakce CP