reklama

Banánová republika

Honduras – původní banánová republika, symbol korupce a chudoby se začíná čím dál více dostávat do podvědomí našich i zahraničních turistů. Úchvatné památky, kdy řada z nich stále čeká na svá odhalení, lákají dnes už i tolik očekávané turisty i ze vzdálených kontinentu naší planety.

Banánová republika (Zdroj: František Mamula)

A proč by ne. Copán – město, kde astronomie dosáhla svého nejvyššího rozvoje. Místo, kde najdete hřiště, s rozměry 26×7 metrů, pro hry, které pro poražené znamenaly smrt. Kněží jim rvali srdce a krev z těla pak odtékala hlubokými kanálky. Děsivá to představa. Honduras je druhou nejmenší zemí střední Ameriky. Na rozdíl od El Salvadoru se „dotýká“ i Karibiku. Ostrovy patříc v tomto teplém moři Hondurasu, jsou navštěvovány turisty zatím více, než mayské památky. Jeho rozloha je 112 492 kilometrů čtverečních. Žije zde více jak šest a čtvrt miliónu lidí. Zajímavé, že z tohoto počtu je jen devět procent indiánů. Přitom na každém kroku je potkáte. Jsou hrdi na svůj původ. Památný rok (1821), kdy zvítězili nad Španěly a získali nezávislost, si umí nesmírně vážit.

Indiáni nebo Máyové, tak jak je oslovit ? Dejte si velký pozor a nikdy je nenazývejte "indiány" ! Za toto oslovení se tady platí. Ano platí a to nejméně dvě stě dolarů !!! Tu vám napaří turistická policie. Hlavním městem je od roku 1880 Tegucigalapa s 780 000 tisíc obyvateli. Měna se nazývá LEMPIRA – podle indiánského náčelníka. Směnit jí můžete u každého chlápka na hranicích. Bankovky mají po kapsách, v rukou zase omotané gumičkou. Pomíchané s dolary a dalšími „platidly“, které zde ve střední Americe existují.

Příroda je tady nádherná, špičaté kopce, horské štíty, ale i podmořské krásy a hlavně sopky. Karibské pobřeží, je známé, že se tu nachází nespočet potopených lodí starých Conquistadorů. Hurikán „Mitch“, se tady vyřádil v roce 1998 a zemi těžce poničil. Na přelomu října a listopadu, se předváděl o rychlosti 280 kilometrů v hodině a rázem vrátil zemi o třicet let zpátky. Hromadnou doprav tady zabezpečují hlavě autobusy, které jsou zmalované, jako nikde jinde ve světě. Vlaky zde mají „natažené koleje“, jen na 595 kilometrů jízdy a z toho se můžete ještě povozit na úzko železnici, která z toho malinkého počtu ukrojuje 349 kilometrů. K větším městům patří San Pedro Sula a El Progreso. Největší řeka se jmenuje Rio Coco. Honduras sousedí se Salvadorem, Nikaraguou a Guatemalou.

Publikováno: 29. 1. 2015, Autor: František Mamula , Profil autora: František Mamula