reklama

Peruc - místo, kterým kráčela historie - Výlety po Česku!

Nedaleko Lázní Mšené v okrese Louny se nachází obec Peruc, která se dostala do povědomí veřejnosti hlavně díky pověsti o setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy. Najdete tu ale mnoho dalších zajímavých míst s historickou hodnotou, které stojí za návštěvu.

Něco málo z historie

 • 1.písemné zmínky o Peruci jsou z roku 1170. V roce 1673 koupil Peruc Jan Jetřich z Ledeburu a právě za panování tohoto rodu byly postaveny 2 nejvýznamnější stavby této obce - zdejší zámek a kostel sv. Petra a Pavla.
 • Název Peruc vznikl z osobního jména Peruť ve významu Perutův dvůr
 • Asi nejvíce ale proslavila Peruc legenda s romantickým nádechem o setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy, z jejichž svazku vzešel Břetislav, díky němuž vládli Přemyslovci dalších 300 let.
 • V roce 2007 byl zámek prodán novým zahraničním majitelům za cenu 19 milionů Kč, ale opravy celého zámeckého komplexu určitě spolknou další desítky milionů Kč.
 • Park s figurálním pomníkem z roku 1922 od Emanuela Juliana Kodeta připomínající válečné události a padlé během 1.světové války. Opodál stojí vidlicová zvonice a tzv. konstituční kříž (kamenná boží muka).

Zajímavá místa

 • Boženina studánka - své jméno dostala pro pradleně Boženě, která v těchto místech v potůčku prala prádlo, když ji  spatřil český kníže Oldřich ("Krásou její jat k ní láskou vzplanul a ji pak za choť pojal"). Studánka vznikla úpravou pramene podzemních vod, který v minulosti v letních měsících zásoboval celou obec, když vyschly všechny ostatní studny, než byl v roce 1927 konečně vybudován vodovod.
 • POZOR!! Voda ze studánky není pitná!!
Boženina studánka
Boženina studánka
 • Oldřichův dub - najdete ho v dolní části obce u hlavní silnice. Strom je starý 1000 let a objem kmene v patě stromu je 970 cm. Již 2x překonal požár a po posledním požáru bylo nutné provést redukci větví a vazbu koruny, což ji chrání před rozlomením. Jedná se o státem chráněný strom a v roce 2005 mu byl udělen titul Strom hrdina
Oldřichův dub
Oldřichův dub
 • Radnice - stojí pravděpodobně na místě bývalé rychty s výraznou novorenesanční fasádou zdobenou sgrafity s letopočtem 1887. V budově byla odjakživa hospoda, která ale byla později zrušena společně s bytem tajemníka úřadu, kde se dnes nachází obřadní síň.
Radnice v Peruci.
Radnice v Peruci.
 • Kostel sv. Petra a Pavla s farou - najdete je naproti zámku. Kostel byl postaven v letech 17241725 za rodu Ledeburů stavitelem Petrem Pavlem Columbanim (1.kostel stál v Peruci již v roce 1384). Zdejší fara se stala místem schůzek našich předních buditelů, vlasteneckých politiků, předních mužů českého kulturního a společenského života jako např. K. H. Borovský, Fr. Palacký, F. L. Rieger, K. Sabina a dalších.
Kostel sv.Petra a Pavla
Kostel sv.Petra a Pavla
 • Zámek s přilehlým parkem - na jeho místě dříve stála středověká tvrz. Za panování rodu Ledeburů byla přebudována na zámek, který poté v 60. a 70.letech 18.století získal za Kašpara Benedikta Ledebura rokokovou podobu, kterou si uchoval s určitými úpravami až dodnes. V jižním křídle zámku je v letních měsících otevřena pamětní síň Emila Filly, který zde trávil poslední roky svého života a zdejší krajinu velmi miloval.
Místní zámek
Místní zámek
 • V zámecké zahradě najdete Muzeum české vesnice, které bylo vybudováno ze staré barokní sýpky z konce 18. století. Jsou tu uchovány staré zemědělské stroje, různé nářadí, nástroje a předměty, které byly součástí života na českém venkově.
Muzeum české vesnice
Muzeum české vesnice
Nezapomeňte se podívat na další z tipů na výlet po Česku zde https://countrypic.com/cs/article/2103-vylety-po-cesku-lazne-msene-a-budyne-nad-ohri.html

Publikováno: 6. 4. 2017, Autor: Redakce CP