reklama

Zámek Blatná - Výlety po Česku!

Zámek/hradní komplex Blatná je společně se Švihovem a Červenou Lhotou jedním z nejnavštěvovanějších a nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Během staletích v jeho komnatách pobývalo hned několik významných šlechtických rodů.

Zámek Blatná

Zámek Blatná

Zámek/hradní komplex Blatná je společně se Švihovem a Červenou Lhotou jedním z nejnavštěvovanějších a nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Během staletích v jeho komnatách pobývalo hned několik významných šlechtických rodů.

Zámek Blatná
Zámek Blatná

Něco málo z historie:

- Podle archeologických nálezů zde býval nevelký pahorek uprostřed blat (od blat má Blatná svůj název), který byl osídlen již v prehistorických dobách.

-  Osada Blatná vznikla díky významné obchodní cestě, která spojovala Sušici s Horažďovicemi a v tomto místě překračovala říčku Lomnici.

- 1.historická zmínka o Blatné je z roku 1235, kdy je tehdejší tvrz poprvé písemně zmíněna jako sídlo Vyšemíra, pravděpodobně chudšího příbuzného Bavorů ze Strakonic.

- Blatná byla postupně v držení rytířského řádu Johanitů, rodu Bavorů, pánů z Rožmitálu (během jejichž panování Blatná zkvétala), aj.

Náměstí Míru v Blatné
Náměstí Míru v Blatné

Stavovské povstání v letech 16181620 a třicetiletá válka nakonec přerušily zvelebování blatenského panství. Během povstání byla Blatná vydrancována armádou vzbouřených českých stavů vedenou Mansfeldem. Stejně dopadlo také podhradí a jeho obyvatelé.

- K lepším časům se začalo blýskat za panování Františka Hildprandta, který ze zámku postupně vybudoval reprezentativní prostory, které jeho rodině poskytovaly pohodlné a luxusní bydlení.

- Koncem 40. let minulého století zámek převzala Národní kulturní komise a s nástupem komunismu byl Hildprandtům majetek zkonfiskován. Současní majitelé Blatné se snaží zámek neustále zvelebovat a postupně zpřístupňovat co nejvíce z jeho prostor široké veřejnosti.

Zámecký pivovar v Blatné
Zámecký pivovar v Blatné
Zámecký park
Zámecký park
Pro další inspiraci na výlet po Česku se podívejte zde https://countrypic.com/cs/article/2269-certovy-hlavy-vylety-po-cesku.html

Publikováno: 22. 4. 2017, Autor: Redakce CP