reklama

Tvrz Křepenice a zámek Radič - Výlety po Česku!

V tomto blogu navštívíme 2 zajímavá místa na Příbramsku. Naší první zastávkou bude renesanční tvrz Křepenice a dále zámek Radič.

Dnes navštívíme dvě zajímavá místa na Příbramsku. Naší první zastávkou je tvrz Křepenice, nacházející se ve stejnojmenné vesničce asi 5 km jižně od Cholína na Sedlčansku.

Renesanční tvrz Křepenice

 

Něco málo z historie:

 • První písemné zmínky o tvrzi pochází z roku 1045.
 • Původní tvrz ze 13. století koupil roku 1580 Jakub Krčín z Jelčan a posléze ji přebudoval v renesančním slohu a přejmenoval na Nový hrádek Krčínov na Křepenicích.
 • V minulosti byla ze všech stran chráněna rybníky (jejich pozůstatky lze vidět v severní části areálu).
 • Ústředním objektem tvrze je patrový kamenný palác uprostřed nádvoří. Nad vchodem do paláce je zasazen kámen s letopočtem 1584 (datum ukončení výstavby tvrze). Palác, stejně jako všechny důležité objekty tvrze, pokrývají obdélníková sgrafita.
 • Dnes je tvrz v soukromém vlastnictví.

Pověst o tom, jak Krčín vyhrál sázku s ďáblem.

 • Říká se, že Jakub Krčín uzavřel sázku s dáblem o tom, že do rána (následujícího dne) nestihne tvrz postavit. Krčín byl mazaný a aby se ujistil, že ďábel nevyhraje, tak před svítáním vypustil kohouta, který zakokrhal a ohlásil nový den, takže se ďábel musel vzdát Krčínovy duše a odletět. Přitom upustil kámen, který dodnes leží za tvrzí.

Zámek Radič

Tento barokní zámek nacházející se nedaleko Sedlčan, je ideálním místem pro rodinný výlet s dětmi, které se zde rozhodně nebudou ani chvilku nudit. V zámku dělají celou řadu prohlídek přímo šitých dětem na míru (např. Hledání čarovného pokladu s rytířem aj.)

Interiéry zámku byly zrekonstruovány s respektem k původní architektuře a barokním malbám a jsou vybaveny ve stylu francouzských zámeckých usedlostí.

Něco málo z historie:

 • Zámek byl vybudován na místě původní gotické tvrze ze 13.století, kdy tu žil a panoval Odolen z Radíče.
 • Tvrz částečně vyhořela a byla přestavěna na raně barokní čtyřkřídlý zámek s arkádovým nádvořím. 
 • V období raného baroka bylo celé jižní křídlo zámku vyzdobeno nástropními malbami s mytologickými a starozákonními motivy podle renesančních předloh a právě v tomto období byla před zámkem postavena mariánská kaple Navštívení Panny Marie (kompletní obnova kaple byla dokončena v roce 2011). Před kaplí můžete vidět 2 pískovcové sochy světců Sv. Víta a Sv. Jana Nepomuckého (tyto sochy patří k nejvýznamnějším sochařským památkám na Sedlčansku).
 • Součástí areálu zámku je také poplužní dvůr a dvoupatrová sýpka s průjezdem a dvojicemi stodol po stranách.
 • K významným obyvatelům zámku patřil např. kněz, filosof a významný matematik Bernard Bolzano.

Také rádi cestujete po Česku? Sdílejte své zážitky společně s fotografiemi a videi na CountryPic.com

Děkujeme.

Publikováno: 2. 5. 2017, Autor: Redakce CP