reklama

Naučná stezka Modřansko, expozice Živá voda a Velehrad - Výlety po Česku!

V dnešním blogu se podíváme do okresu Uherské Hradiště, konkrétně do obce Modrá, kde si projdeme naučnou stezku Modřansko s přilehlým archeoskanzenem a sladkovodní/botanickou expozici Živá voda. Nemůžeme vynechat ani návštěvu nedalekého Velehradu!

Replika kostela sv. Jana Křtitele
V dnešním blogu se podíváme do okresu Uherské Hradiště, konkrétně do obce Modrá, kde si projdeme naučnou stezku Modřansko s přilehlým archeoskanzenem a sladkovodní/botanickou expozici Živá voda. Nemůžeme vynechat ani návštěvu nedalekého Velehradu!

Naučná stezka Modřansko

Historicko-vlastivědná naučná stezka Modřansko je určně pro ty z Vás, kteří máte rádi nenáročné pohodové pěší výlety. Po cestě se postupně seznámíte s vývojem osídlení obce Modrá a jejího okolí od pravěku (asi 5000 let před n. l.) až po dnešní dobu.

 • Stezka začíná na parkovišti vedle archeoskanzenu a vede převážně po silnici vedoucí z Velehradu na Bunč a Kroměříž.
 • Seznámíte se s vývojem osídlení na základě archeologických nálezů a se vznikem obce Modrá.
 • Trasa pokračuje k archeologické lokalitě Na Díle (národní kulturní památka), tedy k místu nálezu základů kostelíka sv. Jana Křtitele (z přelomu 8. a 9. století), první doložené kamenné slovanské stavby na našem území (v roce 2000 byla vedle historických základů postavena replika tohoto kostelíka). Kolem kostela bylo prozkoumáno 37 hrobů s velkomoravskými milodary.
 • Stezka dále pokračuje do centra obce Modrá, kde na autobusové zastávce můžete spatřit panel představující „Současnost“. Dozvíte se zde informace o současném dění v obci Modrá a aktivitách místních obyvatel.
 • Další zastávkou na trase je „ Panoramatický pohled“ nad obcí u dřevěné rozhledny, ze které je nádherný výhled do údolí řeky Moravy, Vizovických vrchů a Bílých Karpat (při dobré viditelnosti je vidět i Pálava a Hostýnské vrchy).
 • Posledním zastavením je potom tzv. „ Králův stůl“. Jedná se o kamenný útvar o jehož významu se dodnes vedou spory. Jednalo o pravěký kalendář, astronomickou observatoř či obětní oltář? Bylo prokázáno, že byl opracován člověkem, na jeho povrchu byly nalezeny a identifikovány keltské runy a dle pověsti u něj odpočíval a obědval na počátku 13. století král Přemysl Otakar I., a proto se mu říká Králův stůl.
Replika kostela sv. Jana Křtitele
Replika kostela sv. Jana Křtitele

Sladkovodní a botanická expozice Živá voda a archeoskanzen

V těsné blízkosti začátku naučné stezky Modřansko můžete navštívit hned 2 zajímavá místa - archeoskanzen a sladkovodní/botanickou expozici Živá voda.

 • Archeoskanzen v Modré - se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení. Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století) a je tvořen stavbami, které byly postaveny na základě předlohy skutečných archeologických objektů té doby.
 • Sladkovodní a botanická expozice Živá voda - zde se můžete seznámit s životem ve vodě i kolen ní, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků a tůní. Uvidíte také typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami.
 • Největší atrakcí je určitě tunel, nacházející se 3,5 m pod vodní hladinou s délkou více než 8 m a šířkou 2 m.

Velehrad

Nemůžete odjet, aniž byste nezastavili v nedalekém Velehradu, tedy celosvětově známém poutním místě.

 • Historie Velehradu sahá na začátek 13.století, kdy zde vznikl 1.cisterciácký klášter na Moravě.
 • Dnešní podoba kláštera a baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv.Cyrila a Metoděje je výsledkem rozsáhlé barokní přestavby původní románské stavby.
 • Bazilika patří k největším chrámům v České Republice.
Navštívili jste zámek, hrad, tvrz či zajímavé místo v Česku? Sdílejte své cestovatelské zážitky na CP! Uživatelé s kvalitním obsahem od nás získají Premium účet ZDARMA napořád!!

Publikováno: 26. 9. 2017, Autor: Redakce CP