reklama

Zámek Buchlovice a Hrad Buchlov - Výlety po Česku!

V dnešním blogu vyrazíme na Slovácko, a to konkrétně do barokního zámku Buchlovice a na nedaleký středověký hrad Buchlov. Co mají tyto dvě historické památky společného? Více se dozvíte v blogu.

V dnešním blogu vyrazíme na Slovácko, a to konkrétně do barokního zámku Buchlovice a na nedaleký středověký hrad Buchlov. Co mají tyto dvě historické památky společného? Více se dozvíte v blogu.

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kromě samotného zámku a parku se zde můžete pokochat unikátní sbírkou fuchsií. Konají se zde též nejrůznější tématické výstavy a kulturní akce. V areálu zámku se nachází malá zoologická zahrada s množstvím domácích i exotických zvířat.

Historie zámku:

  • Stavba zámku započala před rokem 1700 hrabětem Janem Dětřichem Petřvaldským, který zámek budoval jako dar své manželce Eleonoře. Nechal si u předních vídeňských architektů navrhnout italsky orientované plány ve stylu tzv. villy rustica. Kolem zámku se hned od začátku začala budovat nádherná barokní zahrada s anglickým parkem.
  • Význam zámku markantně stoupl kolem roku 1900 za vlády hraběte Leopolda Berchtolda, kdy bylo z buchlovického zámku vytvořeno reprezentativní sídlo, kde se scházeli přední politici tehdejší doby a rozhodovali o osudu Evropy.

Hrad Buchlov

Necelé 3 km severozápadně od Buchlovic můžete již z dálky vidět majestátně vzhlížející hrad Buchlov, který je ukázkou středověké pevnostní architektury a jeho hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Historie hradu:

  • První zmínky o hradu sahají do 1. poloviny 13. století.
  • Jeho nejstarší část tvořily obranné věže s obytným palácem a kaplí.
  • Hrad byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí tzv. loveckým právem.
  • Posledními vlastníky Buchlova byli hrabata Berchtoldové z Uherčic.
  • Na Buchlově můžete v rámci prohlídek navštívit a vidět rozsáhlé sbírky středověkých deskových maleb, barokní rodové galerie, zbrojnici, knihovnu, přírodovědné sbírky cestovatelů a přírodovědců Leopolda a Bedřicha Berchtoldových nebo také egyptskou mumii.

 

Navštívili jste zámek, hrad, tvrz či zajímavé místo v Česku? Sdílejte své cestovatelské zážitky na CP! Uživatelé s kvalitním obsahem od nás získají Premium účet ZDARMA napořád!!

Publikováno: 26. 9. 2017, Autor: Redakce CP