reklama

Nejmenší z kanárských ostrovů - El Hierro

Pokud chcete vyrazit na trek či dovolenou, kde nezavadíte na každém kroku na turisty, potom je kanárský ostrůvek El Hierro tou správnou volbou.

Pokud chcete vyrazit na trek či dovolenou, kde nezavadíte na každém kroku na turisty, potom je kanárský ostrůvek El Hierro tou správnou volbou. Tento rozlohou nevelký ostrov (měří pouhých 269 km2 a je tak nejmenším z celého kanárského souostroví) byl v roce 2000 vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO.

Proč se sem vydat?

  • minimum turistů (před příjezdem je dobré si včas zajistit ubytování, protože ubytovacích kapacit je na El Hierru jako šafránu)
  • nespoutaná příroda a mnoho trekingových tras (doporučujeme si na letišti či v přístavu vzít informační mapku ostrova, kde jsou dopodrobna zakresleny turistické trasy, během kterých zdoláte úseky s rozdílnými klimatickými podmínkami)

Jak se sem dostat?

  • trajektem či letadlem z okolních ostrovů

Zajímavosti:

  • Na El Hierru žije cca 10 tisíc obyvatel (nejméně z Kanárských ostrovů)
  • Místní svému ostrůvku přezdívají La Isla Chiquita, volně přeloženo „děvčátko“. Asi proto, že je ostrov opravdu maličký.
  • Míst ke koupání tu opravdu moc není. Na El Hierru je celkem 18 pláží. Za zmínku stojí např. Las Playas, Playa Timijiraque či Playa Puerto Naos. Nebo se můžete vykoupat v některém z malých přírodních jezírek či lávových potoků.

El Hierro je přímo stvořené pro pěší turistiku a cykloturistiku. Vydat se tu můžete na některou z mnoha túr po horách, kopcích a stráních. Zdejší stezky jsou opravdu velmi dobře značené. Při procházkách budete obdivovat kromě nádherných scenérií, také třeba ananasové a banánové plantáže, pestrou faunu a floru, borovicové lesy či porosty jalovce v oblasti El Sabinar, kterým vítr zohýbal kmeny.

Po přistání na letišti jsme si půjčili auto a vyrazili na "roud trip" kolem ostrova. Naší první zastávkou byl přístav La Estaca, kam připlouvají/odplouvají trajekty na ostatní kanárské ostrovy.

Po přistání na letišti u hl.města Valverde.
Po přistání na letišti u hl.města Valverde.

- Pohled na městečko La Frontera a kapličku (je to 2.největší město na ostrově)

Kaplička ve městečku La Frontera.
Kaplička ve městečku La Frontera.

- Porosty jalovce v oblasti El Sabinar, kterým vítr zohýbal kmeny do nejrůznějších patvarů.

- Pokračujeme na sever ostrova, do krajiny mohutných skal a útesů, která je pozůstatkem obrovského sopečného nazývaného El Golfo. Bohužel nám v tu dobu nepřálo počasí, a tak byl pohled z vyhlídky Mirador De La Peňa zahalen mlhou. Vyhlídka je dílem lanzarotského architekta a umělce Césara Manriqua. Další úžasnou vyhlídkou je Mirador de Jinama.

Pohled z vyhlídky Mirador De La Peňa.
Pohled z vyhlídky Mirador De La Peňa.

- Doporučujeme se vydat po některé z mnoha turistických stezek. Jedním ze zajímavých míst, kam se dostanete jak pěšky, tak autem, je Mariánská svatyně Nuestra Señora de los Reyes v La Dehesa (v agro-ekologickém parku Frontera). V kostelíčku je uložena dřevěná soška Panny Marie, kterou obdrželi tehdejší obyvatelé ostrova v roce 1546 jako odměnu za záchranu posádky jedné z lodí směřující do Ameriky.

- Po návštěvě kostelíčku můžete dále pokračovat na nedalekou vyhlídku Mirador de Bascos.

Věděli jste?

  • Na ostrově najdete nejmenší hotel na světě, který se jmenuje Punta Grande. Je postaven na malém skalisku v těsné blízkosti oceánu.
Hotel Punta Grande se pyšní titulem nejmenšího hotelu světa.
Hotel Punta Grande se pyšní titulem nejmenšího hotelu světa.
  • Nejzápadnější místo Kanárských ostrovů (i El Hierra) pokrývají načervenalé vulkanické horniny a krátery. Právě zde najdete maják Faro de Orchilla, který po celých 250 let před greenwichským meridiánem označoval nultý poledník. Pro námořníky vracející se přes Kanárské ostrovy z amerického kontinentu, bylo jeho světlo prvním příslibem evropské pevniny.
  • Nedaleko je památník Nultého poledníku, kde si dokonce můžete nechat potvrdit návštěvu tohoto místa pracovníky ostrovní organizace pro cestovní ruch - Patronato de Turismo.
Maják Orchila
Maják Orchila
Další tipy na zajímavá místa a informace o El Hierru naleznete zde https://countrypic.com/cs/article/2402-zajimava-mista-na-el-hierru.html

Publikováno: 9. 1. 2018, Autor: Redakce CP