reklama

Zámek Mníšek pod Brdy

Nedaleko od Prahy, v Mníšku pod Brdy, se v blízkosti náměstí nachází zrekonstruovaný zámek. Na jeho místě stávala ve středověku tvrz. Dnes zámek zdobí udržovaná zahrada a konají se tu kromě prohlídek, také nejrůznější kulturní akce. Skvělý tip na výlet!

Nedaleko od Prahy, v Mníšku pod Brdy, se v blízkosti náměstí nachází zrekonstruovaný zámek. Na jeho místě stávala ve středověku tvrz, která sloužila k ochraně a bezpečnosti kupeckých karavan na tehdy důležité obchodní trase - Zlaté stezce, vedoucí z Bavor do Prahy.

Za vlády posledních Přemyslovců byla tvrz přestavěna na lovecký hrad, který byl až do panování Václava IV. královským majetkem. Později byl za úplatu využíván a obýván různými šlechtickými rody.

Současnou podobu zámku ve stylu pozdní severské renesance má na svědomí pražský stavitel Martin Reiner, který ho přebudoval podle plánů architekta Carla Luraga.

Víte že....?

  • zámek má 3 patra, která jsou 42m dlouhá a 40m široká
  • je zde 65 pokojů
  • má 3 polygonální věže různých rozměrů (v jedné z nich jsou umístěny věžní hodiny)
Zámecký park
Zámecký park
Nádvoří zámku
Nádvoří zámku

Poslednímu majiteli, baronu Kastovi, byl zámek za kolaboraci s nacisty po 2.světové válce, zestátněn. Dlouho tu byl umístěn archiv MV a od roku 2000 zámek patří Stánímu památkovému ústavu středních Čech.

Návštěvní hodiny v sezóně:

Úterý až Neděle - 10:00 - 16:45

Nezapomeňte se podívat na další z tipů kam vyrazit po Česku zde https://countrypic.com/cs/article/2839-kaplicka-nanebevzeti-panny-marie-v-laznich-bohdanec.html

Publikováno: 12. 8. 2018, Autor: Redakce CP