reklama

Vrak nákladní lodi Temple Hall na Lanzarote

Nedaleko od letiště a hotelových resortů na východním pobřeží kanárského ostrova Lanzarote, je k vidění (dnes již) vrak nákladní lodi Temple Hall.

Vrak nákladní lodi Temple Hall na Lanzarote.

Nedaleko od letiště a hotelových resortů na východním pobřeží kanárského ostrova Lanzarote, je k vidění (dnes již) vrak nákladní lodi Temple Hall. Její první spuštění na moře se datuje do roku 1953. Během své historie několikrát změnila majitele, až ji v roce 1977 odkoupila společnost Telamon Maritime Co.

Její "konec" započal 31.října 1981, když měla loď s nákladem dřeva namířeno z přístavu San Pedro v Pobřeží Slonoviny do cílového přístavu Soluň v Řecku a musela nouzově zakotvit právě na Lanzarote. Právě 31.října 1981 zasáhla Kanárské ostrovy silná bouřka. Loď Temple Hall se zrovna nacházela v úžině zvané Bocaina, nacházející se mezi ostrovy Lanzarote a Fuerteventura. Zanedlouho začala loď rychle nabírat vodu, a tak se kapitán rozhodl kontaktovat pobřežní stráž na Lanzarote.

Vrak nákladní lodi Temple Hall na Lanzarote.
Vrak nákladní lodi Temple Hall na Lanzarote.
Pobřezí v Las Caletas na Lanzarote.
Pobřezí v Las Caletas na Lanzarote.
I přes odčerpávání vody z podpalubí se posádce nedařilo proud vody zastavit, a tak z obavy možného potopení bylo rozhodnuto, že se Temple Hall odtáhne k přehům Lanzarote do oblasti Las Caletas (přístav Los Mármoles v Arrecife nebyl dost velký na to, aby zvládl tak velkou loď bez značného omezení provozu). Díky velkému poškození a zaplavení většiny podpalubí bylo rozhodnuto, že se již nevyplatí loď opravovat a zachránit (odčerpalo se zbylé palivo, aby nedošlo k zamoření zátoky). Během let došlo k dalšímu posunu lodi až do míst, kde ji můžete spatřit v současnosti.
Promenáda vedoucí podél pobřeží v Las Caletas.
Promenáda vedoucí podél pobřeží v Las Caletas.

Nedaleko od vraku lodi se nachází dovolenkový resort Las Caletas, plný hotelů, soukromých apartmánů, restaurací a barů.

Nezapomeňte se podívat na blog o hl.městě Lanzarote zde https://countrypic.com/cs/article/2133-arrecife.html

Publikováno: 18. 11. 2018, Autor: Redakce CP