reklama

Šmilovského ulice v Rumburku

Soubor 18 podstávkových domů ve Šmilovského ulici tvoří nejucelenější zástavbu lidové architektury v Rumburku.

Rumburk nikdy nebyl na seznamu turistických míst, které bychom toužili navštívit a o to více jsme byli překvapeni, když jsme městem nedávno projížděli cestou za babičkou do nedalekého Varnsdorfu. Byl to zcela jiný obraz města, které jsme viděli před mnoha lety jako malé děti. Až teď po x letech si teprve uvědomujeme, proč se Rumburku říkávalo Malá Paříž severu.

Ve městě můžete vidět významné památky lidové architektury - podstávkové domy, tolik typické pro region nejsevernějších Čech. K vidění jsou tu jedinečné stavby moderní předválečné architektury, barokní loretánskou kapli Panny Marie s nepřehlédnutelnou sochařskou výzdobou od Franze Bienerta, ale také opravdu nádherné továrnické vily z konce 19. a začátku 20.století.

Šmilovského ulice

Při návštěvě Rumburku rozhodně stojí zato, navštívit Šmilovského ulici, kterou najdete nedaleko místního gymnázia. Jedná se o soubor 18 podstávkových domů tvořících nejucelenější zástavbu lidové architektury ve městě.

Šmilovského ulice v Rumburku
Šmilovského ulice v Rumburku
Vznik této ulice souvisí s rozmachem textilní výroby v Rumburku v 18.století, kdy došlo k plánovanému vesnickému osídlení ve vsi Neusorge, tehdy západního předměstí Rumburku.
Šmilovského ulice v Rumburku
Šmilovského ulice v Rumburku
Nedaleko od Rumburku můžete navštívit "vesnici roku" Lipovou. Více zde Lipová na Děčínsku

Publikováno: 2. 9. 2020, Autor: Redakce CP