reklama

Zámeček Vysoká u Příbramě

Zámek ve Vysoké u Příbramě byl postaven v roce 1878 a jezdíval sem i hudební skladatel Antonín Dvořák.

První zmínka o obci Vysoká u Příbramě pochází ze 14.století, ovšem novorenesanční zámeček byl postaven až v roce 1878.

Zámecký areál byl postaven podle plánů architekta Čeňka Gregora hrabětem Kounicem. Je obklopen osmihektarovým parkem s mnoha romantickými zákoutími, které inspirovaly i hudebního skladatele Antonína Dvořáka, který sem často jezdil.

K zámku se dostanete několika cestami, které všechny vedou nádherným parkem. Uvnitř zámku je expozice - památník věnovaný Antonínu Dvořákovi.
Zámek Vysoká u Příbramě
Zámek Vysoká u Příbramě
Pomník věnovaný Antonínovi Dvořákovi
Pomník věnovaný Antonínovi Dvořákovi
Parkem se můžete procházat křížem krážem a pokaždé objevíte nějaké zajímavé a překrásné místo, kde můžete načerpat energii.
Zámecký park ve Vysoké u Příbramě
Zámecký park ve Vysoké u Příbramě

Není se co divit, že se tu Dvořákovi tolik líbilo. Okolní příroda ho doslova učarovala. Dvakrát denně chodíval po zdejších lesích na dlouhé procházky a nacházel tu inspiraci pro svou hudbu. Zde zkomponoval více než třicet vrcholných děl – mimo jiné i Rusalku. A právě návštěvu Rusalčina jezírka byste neměli vynechat!

Jezírko vypadá tajemně, až pohádkově. Ve skutečnosti je to však rašelinové jezírko, které vzniklo samovolně po těžbě rašeliny tím, že se tu začala usazovat spodní voda. Jezírko má proto tmavou vodu a napadané listí na vodní hladině je jeho přirozenou součástí. Název „Rusalčino“ jezírko ale vznikl až po Dvořákově smrti - v době, kdy opera Rusalka byla už slavným operním dílem.

Rusalčino jezírko
Rusalčino jezírko

Publikováno: 31. 10. 2020, Autor: Redakce CP