reklama

Ratměřický zámek a park

V malebném kraji Blanických rytířů se nachází zámek Ratměřice s překrásným parkem a nejvyššími stromy v ČR.

Ratměřický zámek (Zdroj: Jan Herzán)

Tentokrát se vydáme do kraje Blanických rytířů a to konkrétně do obce Ratměřice, kde navštívíme zdejší zámek s překrásnou zahradou a nezapomeneme ani na kostel sv. Havla.

Obec Ratměřice byla několikrát oceněna v soutěži Vesnice roku a není se čemu divit. Je tu opravdu krásně! V centru stojí kostel sv. Havla z první poloviny 13.století. Z původní stavby se ovšem dochovaly pouze zbytky obvodového zdiva lodi a věže. V letech 1858 až 1865 pak byla dokončena současná podoba kostela.

Ratměřický zámek a park
Ratměřický zámek a park (Zdroj: Jan Herzán)
Kostel sv.Havla v Ratměřicích
Kostel sv.Havla v Ratměřicích (Zdroj: Jan Herzán)
Ratměřický zámek a park
Ratměřický zámek a park (Zdroj: Jan Herzán)

Zámek Ratměřice

Zámek Ratměřice s nádherným přilehlým parkem se nachází ve stejnojmenné obci. Byl postaven roku 1702 Janem Antonínem Kořenským z Terešova. V roce 1808 byl po požáru opraven a koncem 19. století jej rodina Chotků přestavěla v pozdně klasicistním slohu. A právě tuto podobu si udržel dodnes. V minulých desetiletích býval v zámku ústav pro postižené děti. Zámek poté prošel náročnou obnovou a v současnosti je z něj wellness hotel s restaurací.

Určitě nevynechejte procházku zámeckým parkem včetně části se vzácnými sekvojovci obrovskými, které se v přírodě obyčejně vyskytují pouze ve výškách 1500 až 2500 m.n.m hojně na svazích americké Sierry Nevady. Tyto chráněné památné stromy jsou nejvyšší svého druhu v Česku. Kromě nich v parku objevíte také čtyřřadou lipovou alej a řadu dalších cizokrajných dřevin.

Oba sekvojovce v ratměřickém zámeckém parku se tyčí do výšky přesahující 42 metrů a jsou staré více než 160 let. Nechal je zde vysadit hrabě Otto Chotek.

Ratměřický zámek a park
Ratměřický zámek a park (Zdroj: Jan Herzán)
Ratměřický zámek
Ratměřický zámek (Zdroj: Jan Herzán)
Tyto 2 sekvoje v ratměřickém zámeckém parku jsou nejvyššími stromy v ČR.
Tyto 2 sekvoje v ratměřickém zámeckém parku jsou nejvyššími stromy v ČR. (Zdroj: Jan Herzán)

Publikováno: 27. 11. 2020, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce