reklama

Mešita sultána Kábúse ibn Saída v Muscatu

Jedním z prvních míst, které jsme v Muscatu navštívili, byla mešita Sultána Kábúse. Můžete se zde projít po největším ručně tkaném koberci na světě. Mešita se nachází v areálu o rozloze 416 tis.m², plném květin a živých plotů. Dovnitř se vejde až 6500 věřících a na stropě visí 14m dlouhý křišťálový lustr.

Jedním z prvních míst, které jsme v Muscatu navštívili, byla mešita Sultána Kábúse ibn Saída (Sultan Qaboos Grand Mosque). K mešitě se dostanete velmi snadno - uvidíte ji po své pravé straně, když se budete přibližovat po hlavní silnici od letiště směrem do centra Muscatu.

Před mešitou se nachází z obou stran parkoviště, takže většinou nebývá problém se zaparkováním. Pro nevěřící (nemuslimy) je vstup pouze v dopoledních hodinách. V kraťasech či uplých džínách Vás dovnitř nepustí.

Věděli jste?

  • Mešita se nachází v areálu o rozloze 416 tis.m² plném květin a živých plotů.
  • Dovnitř se vejde až 6500 věřících.
  • V hlavní modlitební místnosti o rozloze 74,4×74,4m visí na stropě 14m dlouhý pozlacený křišťálový lustr.
  • Můžete se zde projít po 2. největším ručně tkaném koberci na světě (největší koberec je ve Velké mešitě šejka Zajda v Abú Dhabí v SAE, který má přes 2,2 miliardy uzlíků, měří 133×48m a stál přibližně 8,5 milionu dolarů). Koberec se skládá z 1,7 miliardy uzlíků. Je složený ze 4 ks o celkovým rozměru 70x60m a údajně váží  21 tun. Práce na koberci trvala šesti stovkám íránských tkadlen 4 roky.
  • Jednou z hl.dominant stavby je zdejší kopule, která sahá do výšky 50m a je vykládaná kachlemi z Turecka (v noci nádherně svítí).
Mějte na paměti, že je nutné dodržovat pravidla a respektovat zdejší nařízení.
Mějte na paměti, že je nutné dodržovat pravidla a respektovat zdejší nařízení.
Jeden z vchodů do mešity.
Jeden z vchodů do mešity.
Uvnitř mešity.
Uvnitř mešity.
  • Na stavbu mešity bylo použito 300 000 tun indického pískovce.
  • Samotná stavba započala v roce 1995 a byla dokončena v roce 2001.
  • Mešita má 5 minaretů a nejvyšší z nich se tyčí do výšky 90m.
  • Každý den sem zavítá plno lidí (nejenom muslimů), protože procházka po chodnících lemovaných perfektně udržovaným trávníkem a stromy, je opravdu lázní pro duši.
Jeden z vchodů do mešity.
Jeden z vchodů do mešity.
Nezapomeňte se podívat na blog o stejnojmenné mešitě tentokráte ze sultánova rodného města Salalah zde https://countrypic.com/cs/article/2734-mesita-sultana-kabuse-ibn-saida-v-salalah.html

Publikováno: 2. 5. 2015, Autor: Jan Herzán