Laugavegurinn je světoznámý trek, který je pravidelně řazen mezi nejkrásnější treky světa. Nachází se na jihu Islandu, měří 55 km a je naplánován na 4 dny.
Bývá nazýván i příléhavým jménem "Cesta horkých pramenů". Na této trase se člověk seznámí s celým Islandem. Přes geotermální oblasti, duhové hory, pouště černého lávového písku, krajina se zde mění každým krokem a každý ze čtyř úseků treku je jedinečný.
První část trasy vede ze známého Landmannalaugar, kde se nachází pravděpodobně nejkrásněji umístěný kemp na Islandu. Mezi duhovými kopci se vine horká říčka, která se zde stéká se studenou a tak vytváří jen pár desítek metrů od stanového kempu nejlepší přírodní koupel.
Jen několik set metrů od kempu se rozkládá první z geotermálních oblastí, kterou po dalších několika kilometrech následuje stoupání až k chatě Hrafntinnusker, která značí konec prvního úseku trasy.
Každý kdo se rozhodne vydat na tento trek je jistě obeznámen s islandským proměnlivým počasím, které může během cesty způsobit mnoho nepříjemností. Proto je nutné, aby se všichni ještě před začátkem treku informovali o počasí a optali se, zda je vhodné na cestu vyrážet. Tento fakt připomene i pomníček izraelského turisty nacházející se jen necelé dva kilometry od chaty a kterému se nepodařilo přežít sněhovou bouři.
Chata se nachází a náhorní plošině, kde většinou panuje silný mrazivý vítr, proto není kempování v této oblasti tím nejklidnějším.
Po chatě Hrafntinnusker začíná druhá část treku končící u jezera Álftavatn. Prochází duhovými horami a závěrem klesá do zeleného údolí až k jezeru.
Součástí islandských treků bývá i brození. A Laugavegurinn není vyjímkou. Proto je příjemně nepříjemným překvapením jen několik set metrů před chatou u jezera brod. Na Laugavegurinnu se jich celkem nachází pět a žádný z nich není zcela radostným setkáním. Ovšem brození neodmyslitelně patří ke každému malému dobrodružství, což Laugavegurinn také je! Proto zout botky, přinejmenším vyhrnout kalhoty a vrhnout se do ledového toku říčky!
Třetí část treku, pustina Emstur, která začíná nedaleko za jezerem, je působivou podívanou. Pláně černého písku připomínající poušť s několika nepochopitelně zelenými kopci jsou známé i z filmového plátna. Natáčely se zde scény např. z filmu Noe.
Závěrečná část treku, posledních 12 km, končí v Thósmörku, Thórově lese, který po pustinách působí jako nezvykle obrovský! Je klidným závěrem po náhorních plošinách a pouštích vnitrozemí Islandu a krásným rozloučením s Laugavegurinnem.
Základní info o treku
Délka: 55 km
Klasicky dělen na 4 úseky, tedy 4 dny, zdatnější chodci nemají problém zdolat jej rychleji. Problémem může být, že tento trek je řazen mezi tzv. "treky na těžko", je nutné si nést batoh se stanem, spacákem, jídlem a vším vybavením, které budete během následujícíh dnů potřebovat. To může samozřejmě cestu zpomalit.
Úseky:
Ladmannalaugar-Hrafntinusker; 12 km, 3-5 hodin chůze
Hrafntinusker- Álftavatn; 12 km, 4-5 hodin chůze
Álftavatn- Emstur; 16 km, 6-7 hodin chůze
Emstur- Thósmork; 15 km, 6-7 hodin chůze
Publikováno: 29. 4. 2015, Autor: Sylvie Korbařová , Profil autora: Sylvie Korbařová