Něco málo o gastronomii Kapverdských ostrovů. Víte, že Kapverďané mají jídlo velmi podobné našemu guláši? Nejenom o tom se dozvíte v tomto blogu.
Gastronomie kapverdských ostrovů
Souostroví Kapverdy (nebo chcete-li Kapverdy), a to konkrétně ostrov Sal jsme navštívili několikrát, a proto můžeme směle říct, že Sal je opravdovým "rájem" pro potápěče, surfaře či milovníky písečných pláží. Neustálý poměrně silný vítr a všudepřítomná špína, která je typická (nejenom) pro africké země, mohou ale mnohé z Vás od pobytu odradit. V tomto blogu se zaměříme na kapverdskou "gastronomii".
Platí, že pokud chcete opravdu poznat zvyky, kulturu a jiné zajímavosti dané země, musíte se skamarádit s "místními". V našem případě to sice nebyli místní obyvatelé, ale už nějakou dobu na Kapverdách žijí.
Na Salu jsme bydleli ve městečku Santa Maria ve velmi hezky zařízeném, útulném a čistém hotelu s výhledem na pláž. Stravování bylo sice zajištěné, ale pozvání na oběd od "místních" se nedalo odmítnout. Vydali jsme se z hotelu do skromného příbytku našich hostitelek a byli jsme plni očekávání z toho, co přijde (hlad jsme ani neměli, ale byli jsme hodně zvědaví na to, jak se zdejší obyvatelé běžně stravují).
Z hotelu jsme šli směrem pryč od hlavní turistické třídy a zamířili do čtvrti, kde byste o turistu jen tak nezavadili. Je ale pravda, že ne všechny domy vypadaly strašidelně (některé z nich byly postaveny teprve nedávno a měly křiklavě barevnou fasádu).
Konečně jsme dorazili na místo! Na první pohled nevzhledný příbytek nám na klidu moc nepřidal, ale už nebylo cesty zpět :)
K jídlu se podávala ryba s rýží čili nic, co by nás vyloženě překvapilo (prý to jedí 6x týdně). Velkou výhodou je, že máte moře jen pár kroků od domu a buď si rybu chytíte sami nebo ji za rozumný peníz koupíte od všudypřítomných rybářů. Čerstvost je zaručena.
Musím se přiznat, že abychom alespoň trochu zabránili případným žaludečním potížím, tak jsme si s sebou přinesli umyté talíře a příbory na jedno použití. Jídlo chutnalo dobře a nakonec jsme to "spláchli" několika skleničkami zdejší pálenky zvané Grague (chuť ovoce a cukrové třtiny).
Většina potravin se na Kapverdy dováží (tedy kromě ryb a některých mála dalších produktů), ať už z Afriky nebo Evropy. Velmi drahé jsou na Salu mléčné produkty.
Na Salu a konkrétně v blízkosti hotelových komplexů najdete i několik evropsky vzhlížejících restaurací (jejich majitelé jsou většinou evropané). My jsme si oblíbili tavernu v těsné blízkosti pláže a mola (specializují se tu právě na rybí speciality). Kromě výborného jídla zde máte skvělý výhled na moře.
Pokud ale chcete ochutnat skutečně něco "echt" místního, tak potom doporučujeme tyto pokrmy:
Cachupa - národní jídlo
Jedná se o tradiční kapverdské jídlo (takový druh guláše), které tvoří fazole, kukuřice, zelené banány, sladké brambory, dýně, rajčata a sladký brambor. To vše se podává buď s rybou (tvz. Cachupa Rica), ale můžete si k tomu objednat i vepřové maso. Je to jídlo, které Kapverďané jedí od rána do noci.
Tchassina
Neboli kozí maso. Je to zdejší vyhlášená delikatesa.
Canja de galinha
Neboli kuře s omáčkou (my jsme měli bohužel smůlu na restauraci a toto jídlo jsme s díky vrátili).
Feijăo longo
Toto je přesně jídlo pro milovníky fazolí a luštěnin vůbec.
Kapverďané opravdu nikdy nikam nepospíchají. Vlastně není ani kam. Chvílemi máte pocit, jakoby se tu zastavil čas. Nejčastější hláškou Kapverďanů je NO STRESS brother !!!!! A tímto heslem jsme se také řídili po celý náš pobyt. Ale teď už je čas popadnout surf a počkat si na tu správnou vlnu.
Publikováno: 10. 9. 2015, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce