Jezero Mývatn leží na severu ostrova, a i když není tak známým místem jako oblast Geysiru nebo vodopád Dettifoss, krásnou procházkou se zde dá obejít hned několik různorodých přírodních památek na poměrně malém prostoru.
Jižně od Reykjahlídu
Většina přijíždějících se ubytovává v hotelu či v kempu ve vesničce Reykjahlíd, která je centrem turistiky celého jezera. Hned několik set metrů jižně od vesnice se nachází první trhlina Stóragjá, ve které se nachází malá jeskyňka s termálním pramenem. Ten už bohužel neprodokuje dostatek teplé vody, aby zde vytvářel ideální místo na koupání. O necelé 3 km dále narazíte na další jeskyni, Grjótagjá. Zde je termální plamen stále dost silný na ohřev vody, a proto se nad hladinou vody lehce vznáší oblaka páry. Cesta k této druhé jeskyni vede krásnou krajinou protkanou nízkými zelenými keříky a cestičkami pokrytými černým lávovým pískem.
Dál cesta vede až ke kráteru Hverfell, který se tyčí v krajině do výšky 463 m.n.m. Výstup na něj umožní krásný výhled do krajiny a na hladinu jezera, kde jsou viditelné kopečky v minulosti vzniklé tektonickou činností na ostrově.
Východně od Reykjahlídu
Dále se nedaleko vesničky nachází nádherná geotermální oblast Hverir. K té vede silnice č.1, tzv. Ring Road kolem Bjarnaflagu, Námafjallu a průsmykem Námaskard.Bjarnaflag je aktivní geotermální zóna, která je výrazná svou jasně modrou vodní plochou. Farmáři, ekonomové a další se zde snažili spoutat přírodní síly a využít je ke svému prospěchu, ale žádný ze zamýšlených plánů se nezdařil a tak zde jen stojí starší budovy a syčí unikající pára.
Geotermální oblast Hverir leží ihned za průsmykem a vedle Ring Road. Je velmi výrazná svou svítivě oranžovou barvou i svým silným sirným zápachem.
Celá oblast Mývatnu je přírodní rezervací a je protkaná turistickými stezkami. A ačkoliv se dá ke všem zajímavostem dostat i autem, rozhodně střídavě černá, oranžová i zelená krajina za procházku stojí.
Publikováno: 5. 10. 2015, Autor: Sylvie Korbařová , Profil autora: Sylvie Korbařová