reklama

Brighton. To je umění a Londýn u moře.

Pokud jste si dosytosti užili Londýna a jste tak trochu umělecko-kulturně založení, určitě se vydejte do Brightonu

Pohled na ruské kolo z Brighton Pier.

Město alternativy, tolerance a odpočinku.

Pokud jste si dosytosti užili Londýna a jste tak trochu umělecko-kulturně založení, určitě se vydejte do Brightonu. Z vlakového nádraží Victoria Station v centru Londýna sem cesta vlakem trvá necelou hodinku. Brighton doslova pulzuje životem. I když je hned po Londýnu 2.nejdražším městem Spojeného království, díky mnoha kavárnám, alternativním obchodům, restauracím a barům se toto město stalo vyhlášeným cílem ať už žen loučících se se svobodou, tak i početné gay komunity. Každý si zde najde to své a díky skvělé poloze v těsné blízkosti moře, máte možnost načerpat energii a odbourat pracovní stres.

Tyto pestrobarevné dřevěné domečky slouží k různým účelům. Většinou jsou ale využívány v letních měsících k setkávání se s přáteli či odpočinku. Potom už jen stačí vyndat si slunečník, lehátko, natáhnout se, zavřít oči a relaxovat při pohledu na moře. Ani Vám nebude vadit silný vítr a křik racků (v Brightonu se nachází velký počet pláží včetně té pro nudisty).

Procházka podél pobřeží směrem k molu (Brighton Pier) je velmi příjemná. Již velmi brzy (prý v létě 2016) zde otevřou nejvyšší věž s pohyblivou plošinou na světě, která se má jmenovat Brighton i360. Cena stavby se vyšplhala na částku 46 milionů liber. Stát bude samozřejmě jak jinak než v těsné blízkosti moře a její návštěvníci se během 20 minut dlouhé jízdy prosklené plošiny dostanou do výšky 150 m. Odtud budete mít celý Brighton a jeho okolí jako na dlani a to vše za cenu 15 liber.

Pohled na ruské kolo z Brighton Pier.
Pohled na ruské kolo z Brighton Pier.
Na Brighton Pier najdete celou řadu atrakcí a stánků s rychlým občerstvením. Určitě byste měli vyzkoušet tradiční Fish and Chips. 
Molo Brighton Pier. Najdete zde plno atrakcí a stánků s rychlým občerstvením.
Molo Brighton Pier. Najdete zde plno atrakcí a stánků s rychlým občerstvením.
Jedna z mnoha atrakcí na Brighton Pier.
Jedna z mnoha atrakcí na Brighton Pier.

Něco málo z historie

Brighton byl po staletí zcela obyčejnou rybářskou vesnicí, kterých najdete v Anglii bezpočet. Osud Brightonu se změnil před 250 lety díky lékaři Richardu Russellovi. Ten léčil své pacienty pitím mořské vody a opalováním. Největší "boom" města nastal až s vybudováním železnice v polovině 19.století. Brighton se tak stal oblíbenou prázdninovou destinací Londýňanů a lidí z přilehlého i dalekého okolí.

Brighton - to není jen pobřeží a Brighton Pier. V seznamu níže přidáváme pár míst, která byste si rozhodně neměli nechat ujít!!

  • Royal Pavilion (což je bývalá královská rezidence ve centru města postavená v 19.století v indicko-saracénském stylu) a přilehlý královský pavilon s parkem.
  • Ruské kolo na pobřeží (brzy ho "strčí do kapsy" nově postavená nejvyšší věž s pohyblivou plošinou na světě Brighton i360).
  • Nádherné domy na pobřeží z období anglického neoklasicismu (Regency style).
  • Najíst a napít se můžete v některém z mnoha barů, restaurací a kaváren poblíž hl. třídy The Lanes.
  • 7 křídových útesů zvaných 7 Sisters (nedaleko od Brightonu směrem na Eastbourne uvidíte typickou anglickou krajinu - zelené kopce a na nich pasoucí se dobytek. Oproti Brightonu je zde většinou mnohem horší počasí. To Vás ale nesmí odradit, protože návštěva 7 Sisters je úžasným zážitkem nejenom pro fotografy).
  • Pride Parade (každý rok v srpnu se v Brightonu koná známý festival Pride Parade, kterého se pravidelně účastní více než 160 tisíc lidí).
Přilehlý park u královského pavilonu.
Přilehlý park u královského pavilonu.
Královský pavilon připomínající indický Tádž Mahál.
Královský pavilon připomínající indický Tádž Mahál.
Tradiční ostrovní pochoutka Fish and Chips s hranolkama.
Tradiční ostrovní pochoutka Fish and Chips s hranolkama.
Nádherné domy na pobřeží z období anglického neoklasicismu.
Nádherné domy na pobřeží z období anglického neoklasicismu.
Nezapomeňte se podívat na blog z nedalekých křídových útesů 7 Sisters zde https://countrypic.com/cs/article/2942-kridove-utesy-seven-sisters.html?preview=1

Publikováno: 3. 12. 2015, Autor: Redakce CP