Letošní předvelikonoční čas jsme se rozhodli strávit v Londýně. Kdo tam ještě nebyl a chystá se tam, nabízím zde několik tipů, jak zvládnout dopravu z letiště (Gatwick) a londýnskou veřejnou dopravu.
Doprava po Londýně
Do Londýna jsme dorazili na letiště Gatwick. Odtud se do centra dostanete hned několika způsoby. Autobusem, vlakem nebo taxi. Vzhledem k časové tísni jsme zvolili vlak. Nezorientovaní jsme si koupili lístek na Gatwick Express - nejrychlejší spojení do centra na London Victoria (a taky suverénně nejdražší - 72 liber za všechny), nicméně jsme hned omylem sedli do vlaku, který provozuje společnost Southern. Vlak jede úplně stejnou trasou, nicméně levněji... Jak jsme pak později zjistili, rozdíl je v množství zastávek a tedy i délce jízdy do centra. Nicméně zrovna náš vlak měl zastávku jen jednu (stejně jako Gatwick Express).
Další fajn věcí jsou skupinové slevy - jeli jsme čtyři dospělí a dvě děti (děti se počítají do 16ti let). Seva na dospělého byla poměrně značná. Jízdenky jsme nakoupili přímo na nádraží, personál je milý, vždy nám dobře poradili.
Na fotce jsou jízdenky na vlak z nádraží London Bridge. Vidíte cenu dospělého (6.25 libry) a dítěte (2 libry) na vlaky dopravce Southern. Proti Gatwick express je cenový rozdíl obrovský. Tedy za cestu do centra - Gatwick–>London Victoria jsme zaplatili 72 liber, za cestu London Bridge–>Gatwick jen 29 liber. Je tedy dost důležité cestu dobře naplánovat. Nejrychlejší nemusí být asi vždycky za potřebí. Sleva na dospělého v naší skupince byla cca 6 liber.
Oyster card
Oyster card je karta na lokální přepravu - metro a autobusy, dále s platnou kartou můžete získat slevy například na říční přepravu (dostali jsme slevu na loď do Greenwich).
Kartu zakoupíte buď v automatech v metru, nebo v prodejních okýnkách (nejsou všude - na London Victoria ale například jsou). V automatech se dále dají dobíjet (hotovostí nebo pomocí platební karty). Vratná kauce za kartu je 5 liber (rok 2017). Automaty jsou trojího druhu - buď jen na dobití, nebo na dobití a zakoupení karty, nebo na dobití, zakoupení a vrácení karty. Kartu totiž nejspíš při opuštění Londýna budete potřebovat vrátit - vrátí vám vratnou kauci a případně i přebytek na nabitém nevyužitém jízdném. Karty na letišti zpravidla vrátit nejdou, my jsme odjížděli na letiště z London Bridge, kde jsme kartu vrátili právě v automatu.
V metru označujete vstup do metra a výstup z metra, je vám tak účtována příslušná částka za ujetou vzdálenost. V autobusech označujete jen vstup, odečítá se vám fixní částka. V autobusech jde jít i do záporného zůstatku na kartě (vyzkoušeli jsme), ale nejspíš asi jen do výše depozitu (5 liber - to jsme ale nezjoušeli). Metro i terminál v autobude vám ukazuje zůstatek na kartě, dále si zůstatek můžete zkontrolovat i na automatech v každé stanici metra. Tam si můžete i nechat ukázat historii transakcí.
Důležitá je informace, že v souhrnu za jeden den vám z karty nebude odečteno víc, než cca 5 liber. (https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/oyster/using-oyster/price-capping). Dětské jízdné je za polovic, denní limit je ale ovšem stejný, jako u dospělého.
My jsme převážnou část všech cest absolvovali autobusem, je to sice na čas trochu delší, ale velmi nám to vyhovovalo.
Citymapper
Vřele doporučuju stáhnout si do telefonu aplikaci Citymapper. Našel jsem zde vše - spoje, doporučené trasy, přibližné ceny. Je to taková velmi pěkně udělaná navigace. Zorientovat se v ní trvá jen malou chviličku, pak už najdete vždy přesně to, co potřebujete.
Publikováno: 17. 4. 2017, Autor: Leoš Silný , Profil autora: Leoš Silný