reklama

NP Garajonay a skála Agando

NP Garajonay patří společně s homolovitou skálou Agando k hlavním turistickým cílům na Gomeře, ale ostrov nabízí celou řadu dalších přírodních krás. Postupně Vám je budeme na CPéčku představovat. Těšte se!

Dominanta Gomery - homolovitá skála Agando.

NP Garajonay na Gomeře

 

Výlet do NP Garajonay (Parque Nacional de Garajonay) je jedním z míst, které na Gomeře určitě navštívíte, pokud sem podniknete jednodenní výlet z Tenerife. Ale strávit na Gomeře pouhý den, by bylo rozhodně velkou chybou, tedy pokud vyloženě nesnášíte pěší turistiku, protože pláží je tu poskrovnu (např. pláže El Inglés, Calera či Santiago). My jsme zde pobyli 4 dny a určitě se sem někdy v budoucnu rádi vrátíme. "Nezakopáváte" tu na každém kroku na turisty a můžete si tak svoji dovolenou opravdu užít.

La Gomera je převážně hornatým ostrovem. Její nejvyšší pohoří, a také nejvyšší hora ostrova s názvem Alto de Garajonay 1 484m najdete v jeho centrální části a právě zde je i NP Garajonay. Park zabírá asi 10% celkové rozlohy ostrova a je domovem vavřínových lesů, cedrů, kapradin, lišejníků, mechů a velkého množství barevných květů. Kmeny a větve stromů mnohdy vypadají neskutečně bizarně až strašidelně.

Pohled na parkoviště před vstupem do NP Garajonay.
Pohled na parkoviště před vstupem do NP Garajonay.

NP Garajonay je zapsán od roku 1986 na seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Vavřínový les je dnes již velmi vzácným přírodním ekosystémem, který v období třetihor pokrýval velkou část Evropy, ale díky klimatickým změnám, které se udály před 2 miliony let, skoro vymizel. Právě neustálá vlhkost v podobě častých mlh, dává tomuto místu život a zvláštní tajemno.

Výšlap na Alto de Garajonay

 

Nejvyšší bod ostrova - Alto de Garajonay (1 487m), také hledejte v NP Garajonay. Cesta na vrchol je nezapomenutelným zážitkem, a to hlavně když Vám přeje počasí tak jako nám. Můžete odsud totiž spatřit i nejvyšší horu Španělska - Pico de Teide (3 718m), majestátně se tyčící z protějšího ostrova Tenerife.

Podle legendy získalo Alto de Garajonay své jméno kombinací dvou jmen mladých milenců - princezny Gary a prince Jonaya. Mladý pár se do sebe zamiloval, ale věštci tomuto svazku nepřáli a doporučili jejich královským rodičům, aby tato láska nikdy nedošla k naplnění, jinak že se na ostrovy snese kletba bohů v podobě ohně a lávy. Mladý princ se s tím nehodlal smířit a přeplaval z Tenerife na Gomeru, kde společně s princeznou uprchli na zmíněný vrcholek. Zanedlouho však byli obklíčeni a východiskem z této situace pro ně byla pouze smrt a navzájem se probodli.

Je odsud krásně vidět Pico de Teide.
Je odsud krásně vidět Pico de Teide.

Zajímavosti:

- Na vrcholcích parku můžete ještě dnes najít zbytky posvátných míst, kde původní obyvatelé ostrova uctívali boha Orahama.

- Milovníci pěší turistiky jistě uvítají velké množství stezek vedoucích napříč parkem.

Los Roques a skála Agando

"Přírodní pomník" zvaný Los Roques tvoří hranici dvou roklí - La Laja a Benchijigua. Právě tady uvidíte skály Agando, Ojila, La Zarcita a Carmona, které jsou výsledkem sopečné aktivity a eroze půdy. 

Z vyhlídek Miradores de Los Roques situovaných na obou stranách hl.silnice, můžete tyto "kamenné krásky" pozorovat a fotit z nejrůznějších úhlů.

TIP pro Vás:

  • U skály Agando začíná nádherná 2,5km dlouhá stezka.
Dominanta Gomery - homolovitá skála Agando.
Dominanta Gomery - homolovitá skála Agando.

Publikováno: 11. 3. 2017, Autor: Redakce CP