reklama

Katedrály ve Stone Town a trh s otroky

Anglikánská a Katolická katedrála jsou jediná "křesťanská místa" ve Stone Town. Jinak je město plné mešit. Anglikánská katedrála byla postavena na místě někdejšího trhu s otroky. V její těsné blízkosti můžete navštívit malé sklepní cely, kde byli drženi otroci před tím, než se prodali "novým majitelům" a památník otroctví, připomínající tyto hrůzné události let minulých.

Anglikánská katedrála a památník otroctví.

Anglikánská katedrála (Christ Church) ve Stone Town

Anglikánská kadedrála (Kristův kostel) jsou společně s památníkem otroctví zmiňovány v top 10 místech, která byste měli ve Stone Town navštívit. Katedrálu naleznete v těsné blízkosti ulice Mkunazini Road.

Zajímavosti:

  • ještě než vůbec vstoupíte do celého areálu (muzeum otroctví s přilehlou zahradou, památník otroctví a Anglikánská katedrála), musíte projít bezpečnostní prohlídkou, která ovšem netrvá déle než pár vteřin
  • katedrála stojí na místě bývalého největšího trhu s otroky na Zanzibaru a je jednou z nejvýznamnějších ukázek rané křesťanské architektury ve východní Africe
  • začala se stavět v roce 1873 (ve stejném roce byl zakázán obchod s otroky, ale trvalo ještě několik dalších desítek let, než se podařilo zotročování lidí na Zanzibaru skoro vymýtit) za pomoci Edwarda Steera - anglikánského biskupa na Zanzibaru, který se aktivně podílel na tvorbě výkresů a grafických návrhů stavby katedrály.
  • kostel je postaven převážně z korálového kamene a má neobvyklou střešní klenbu (mimochodem také Steerův nápad) a byl posvěcen v roce 1903
  • vzhled kostela v sobě mísí prvky gotické a islámské architektury
  • oltář stojí symbolicky v místě, kde byl umísteň sloup, ke kterému byli připoutáni a bičováni otroci
  • v blízkosti oltáře je na jednom z opěrných sloupů připevněn kříž s černým Ježíšem Kristem (kříž je vyroben ze dřeva stromu původem ze Zambie, pod kterým bylo zakopáno srdce Davida Livingstona), více o Livingstonovi zde
  • vůbec první bohoslužba se v katedrále konala "pod širým nebem" v roce 1877 na Boží hod, protože střecha ještě nebyla dokončena, ale vánoční svátky vše tak trochu urychlily (bohužel Edward Steer se už otevření katedrály nedožil - zemřel na infarkt ještě než byla kadedrála dostavěna a byl pohřben za jejím oltrářem)

 

Anglikánská katedrála a památník otroctví.
Anglikánská katedrála a památník otroctví.

Památník otroctví (Kumbukumbu ya historia ya watumwa)

Hned vedle katedrály byl na dvoře vytvořen v letech 1987-98 skandinávskou umělkyní Clarou Sornasovou tzv. Památník otroctví, který má vyjadřovat šokujicí a tragickou minulost historie Zanzibaru. Památník zobrazuje 5 otroků z různých částí Afriky, různých kmenů a pohlaví, kteří jsou zakleslí v jámě a jsou k sobě přivázáni řetězem, který je původní. Více se o historii otroctví na Zanzibaru dozvíte v muzeu naproti.

Muzeum otroctví

Budova nejdříve sloužila jako lékárna a později i jako nemocnice. V současné době zde najdete St.Monica`s Guest House, jehož součástí je také muzeum a sklepní prostory (cely), kam byli umisťováni otroci určení k pozdějšímu prodeji. Až si projdete celou expozici popisující tragickou historii Zanzibaru a otrokářství na africkém kontinentu, sejděte do sklepních prostor, kde jsou 2 cely. V každé z nich muselo trpět až 75 otroků, kteří se nemohli ani vzpřímeně postavit, jak je tady nízký strop. Světlo sem proudilo dvěma malými otvory, vydlabanými v kamenných zdech budovy.

Měli byste vědět:

  • Vstupné do muzea a cel je 10 000 tanzanských šilinků (1000 TZS je cca 11 Kč)
  • Otevírací doba od pondělí do soboty je od 8.30 do 18:00 a v neděli od 12:00 do 18:00

V polovině 19.století byly ulice Zanzibar Town a vlastně i celého ostrova plné otroků. Desetitisíce otroků živořilo na ulici nebo "přečkávalo" v hrozných podmínkách malých cel a čekali na to, až budou prodáni dále. Uvádí se, že dokonce 2/3 populace Zanzibaru žilo v otroctví.

Otroctví vždy bylo součástí východoafrické společnosti. Během 19.století obchod s otroky vyrostl ve vysoce lukrativní business a byl řízen jak Evropany, tak i Araby, Indy a dokonce i místními vládnoucími rodinnými klany. Lidé ze všech vrstech společnosti vydělávali na vysoce dynamickém růstu ekonomiky založené na obchodu s otroky. Podniky prosperovaly a otroci, kteří "měli to štěstí" a dostávali za svou práci mzdu, dokonce tyto peníze investovali zpátky do sebe.

Otroctví ve východní Africe a Indickém oceánu nadále neutěšeně vzkvétalo a právě Zanzibar byl jejím hlavním centrem. Trvalo dalších několik desítek let, než byl v roce 1873 vydán ománským sultánem dekret o zrušení otroctví. Bohužel otroctví jako takové přežilo a můžeme se s ním setkat v některých zemích světa i v současnosti.

Katolická katedrála

Katolická katedrála sv. Josefa byla postavena koncem 19. století francouzskými misionáři na základě výkresů architekta Berange. Nemá cenu popisovat, jak se ke katedrále dostat, protože v té spleti malých úzkých uliček by to ani moc dobře popsat nešlo.

Tip pro Vás:

  • Odpočiňte si v některé z mnoha střešních restaurací ve Stone Town a uvidíte sami, jak se ke katedrále nejlépe dostat.

Publikováno: 2. 4. 2017, Autor: Redakce CP