reklama

Dům divů (Beit al-Ajaib)

Dům divů (House of Wonders) je bezesporu hlavní dominantou Stone Town. V roce 1883 jej nechal postavit sultán Barghash a setkával se zde s významnými lidmi a zahraničními návštěvami. Budova má řadu NEJ a v tomto blogu se o nich dozvíte!

Dům divů (House of Wonders, nebo také Beit al-Ajaib) je bezesporu hlavní dominantou Stone Town, a také představuje symbol bohaté historie ostrova. V roce 1883 jej nechal postavit sultán Barghash a setkával se zde s významnými lidmi a zahraničními návštěvami. 

  Budova má i řadu NEJ:

  • Je to první budova ve východní Africe, která měla zabudovanou elektřinu, elektrický výtah a vodovodní systém (tekoucí vodu).

  Naproti House of Wonders a staré arabské pevnosti se rozkládá park Forodhani Gardens. V překladu „forodhani“ znamená překladiště, což odkazuje na obchod s otroky, kteří byli právě na tomto místě drženi než byli prodáni dále. Park patří k velmi vyhledávaným místům jak místních, tak turistů.

  Stará arabská pevnost (Ngome Kongwe), kterou tvoří masivní zdi z korálového kamene, byla postavena krátce poté, co Ománci vyhnali Portugalce ze Zanzibaru (v roce 1698) a dokončena byla v roce 1701. Během doby sloužila jako vězení, popraviště, tržiště, celnice, depo pro železnici vedoucí ze Stone Town do vesnice Bububu severně od Stone Town anebo zde také sídlil ženský tenisový oddíl.

   Stará arabská pevnost postavená z korálového kamene.
   Stará arabská pevnost postavená z korálového kamene.
   Park Forodhani Gardens naproti House of Wonders.
   Park Forodhani Gardens naproti House of Wonders.

   Tip pro Vás:

   • Při západu slunce park ožívá stánky s nejrůznějšími delikatesami, kde se můžete za solidní cenu opravdu dobře najíst (za velkou porci ryby, zeleninu a nápoj jsme v přepočtu zaplatili něco málo přes 200 Kč). Samozřejmě, že musíte o ceně smlouvat, protože bez toho to tady nejde. Doporučujeme si objednat některou z grilovaných ryb a plodů moře jako jsou např. tuňák, makrela královská (king fish), humr, krevety, mušle, chobotnice či kalamáry nebo vyzkoušet některý z nepřeberného množství masových špízů a džusů z cukrové třtiny.

   Během bombardování 27.srpna 1896 při tzv. anglo-zanzibarské válce byl dům značně poškozen. Jedná se o nejkratší dosud zaznamenanou válku v lidské historii (trvala 38 minut).

   Dnes je z House of Wonders Národní muzeum historie a kultury plné zajímavých expozic. V atriu můžete vidět tradiční zanzibarskou plachetnici ze 30. let 20. století. Nejrůznější expozice v muzeu mapují stavbu lodí, mořeplavbu, námořní obchod, tradiční léčitelství, svahilskou hudbu, výrobu potištěných bavlněných šátků kanga aj. Je tu vystaveno také první auto, které jezdilo po Zanzibaru.

   První elektrický výtah ve východní Africe.
   První elektrický výtah ve východní Africe.
   Další zajímavé tipy na výlety po Zanzibaru najdete zde https://countrypic.com/cs/article/2548-ostrov-changuu-prison-island-u-stone-town.html

   Publikováno: 16. 2. 2018, Autor: Redakce CP