reklama

Obchodník Tippu Tip a Africký dům ve Stone Town

Kdo byl Tippu Tip? Úspěšný obchodník se slonovinou nebo bezohledný tyran a otrokář? Více informací se dozvíte v blogu.

Otrokář Tippu Tip (asi 1837-1905)

Osoba Tippu Tipa je na Zanzibaru a vlastně i na celém východním pobřeží Afriky velmi známá a tak trochu kontroverzní. Proč? Pro jedny je Tippu Tipa symbolem úspěšného obchodníka, pro druhé je to bezcharakterní a nelítostný otrokář.

Kdo byl Tippu Tipa?

  • Není zcela jasné, jak vznikla jeho přezdívka Tippu Tipa, ale má se zato, že s největší pravděpodobností vznikla na základě jeho nervové choroby, kterou trpěl a která mu způsobovala škubání ve tváři. Podle jiné teorie měla jeho přezdívka napodobovat zvuk střelných zbraní, které vlastnila jeho soukromá armáda.
  • Celým jménem Hamad bin Muḥammad bin Jumah bin Rajab bin Muḥammad bin Sa‘īd al-Murghabī byl svahilský obchodník s otroky a slonovinou, který koncem 19. století prakticky ovládal se svojí soukromou armádou rozsáhlé území v oblasti Velkých afrických jezer a východní oblast Demokratické republiky Kongo.
  • Pocházel ze smíšené arabsko-černošské rodiny.
  • Neví se zcela přesně, kdy se narodil, ale uvádí se rok 1837.
  • V roce 1860 byl vyslán tehdejším ománským sultánem k jezeru Tanganika, aby získával otroky pro práci na zanzibarských plantážích hřebíčku. Jelikož byl zdatný obchodník, poměrně rychle se mu podařilo vytvořit soukromé impérium se sídlem v Nyangwe (místo v dnešní Demokratické republice Kongo) a stal se jedním z nejbohatších lidí své doby (vlastnil až deset tisíc otroků).
  • Evropští badatelé pronikající tehdy do nitra "černého kontinentu" byli závislí na Tippu Tipově pomoci a službách.
  • Po založení Svobodného státu Kongo byl jmenován guvernérem oblasti Boyomské vodopády, ale i díky své prudké a nekompromisní povaze si brzy "našel" mocné nepřátele (Belgičany, evropské misionáře a Němce, kteří v té době kolonizovali Východní Afriku) a po sérii několika neúspěšných konfliktů a bitev s vládními jednotkami se vrátil na Zanzibar a žil z výnosů svých sedmi plantáží.

Tippu Tipův dům ve Stone Town

Dnes už jeho zašlou slávu připomíná třeba dům ve Stone Town, který je v žalostném stavu. Snad se najdou prostředky pro jeho rekonstrukci. Samotný Tippu Tip byl pochován nedaleko.

Africký dům ve Stone Town

V historickém centru Stone Town můžete navštívit či se dokonce ubytovat v tzv. Africkém domě. Je to koloniální stavba s interiérem plným afrických motivů a dřeva. Místo je také oblíbené a vyhledávané pro své terasy s výhledem na moře, kde můžete sledovat východ slunce a popíjet oblíbený drink.

Publikováno: 4. 4. 2017, Autor: Redakce CP