reklama

Ruiny a kostel sv. Jana v Mbweni a pláž Fumba

V tomto blogu navštívíme 3 zajímavá místa, která jsou nedaleko Zanzibar Town a určitě stojí zato je navštívit, ačkoliv nejsou na předních místech turistických průvodců.

V tomto blogu navštívíme 3 zajímavá místa, která jsou nedaleko Zanzibar Town a určitě stojí zato je navštívit.

 • Kostel sv. Jana v Mbweni
 • Ruiny v Mbweni
 • Pláž Fumba (odtud můžete vyrazit na oblíbené mořské safari)

Kostel sv. Jana v Mbweni

Kostel sv. Jana najdete necelých 7 km jihozápadně od Zanzibar Town, což není vůbec daleko. Nejedná se o žádný architektonický zázrak, ale vzhledem k tomu, že na Zanzibaru přes 90% obyvatel vyznává islámskou víru, tak tu nenajdete zase tolik křesťanských kostelů. Cestou projedete skrz místní "prominentní čtvrť" plnou krásných domů s vysokými zdmi. Určitě se zde nachází nejedno velvyslanectví.

 • Jedná se o 2.největší křesťanský kostel na Zanzibaru.
 • Byl postaven v letech 18711882, kdy sloužil společně s jeho přilehlými budovami jako ubytovací prostory pro osvobozené otroky (správce, který nás kostelem provázel, nám pověděl, že právě jeho dědeček byl jedním z otroků, kteří zde pobývali).
 • Před kostelem se nachází také hřbitov, kde je pochována misionářka Caroline Davis Thackeray.

Pokud byste chtěli navštívit bohoslužbu, zde je rozpis:

Neděle - od 8:00 do 10:00 a od 10:30 do 11:00

Ruiny v Mbweni

Nasedáme do auta a opouštíme kostel sv. Jana. Naším dalším cílem jsou ruiny v Mbweni, které se nachází jen pár minut jízdy autem od kostela. Vjíždíme do dvora, kde už na nás mává hlídač, aby nás upozornil na skutečnost, že se zde platí vstupné.

VSTUPNÉ je 20 000 TSh (zanzibarských šilinků) pro dospělého a pro dítě polovic. Nutno ovšem dodat, že vstupné funguje jako kredit na jídlo a pití v ceně 20 000 TSh ve zdejší hotelové restauraci a baru.

Komplex budov v Mbewni (dnes už z původní zástavby zbyly jen ruiny) se budoval ve 4.etapách

 • Komplex byl původně určen jako škola pro osvobozené otrokyně.
 • Když toto místo koupil v roce 1871 biskup Tozer, byl zde pouze dům v arabském stylu, postavený pravděpodobně v dobách, kdy na Zanzibaru vládli Peršané či Portugalci.
 • Když se tu v roce 1873 otevřela škola, přibyly k původní budově další tři křídla.
 • Před rokem 1880 byla pravděpodobně dostavěna i zdejší kaple.
 • Industriální křídlo bylo postaveno v roce 1887 díky misionářce Carolině Thackerové.
 • Dnes už se z celého komplexu budov zachovala jen industriální část, kde se nachází lázně a půjdete-li přes zdejší botanickou zahradu, dojdete k hotelu Marriot a nádherné pláži.

Pláže ve Fumbě

Opouštíme Mbweni a směřujeme po hlavní silnici dále na jih. Naším posledním bodem dnešního výletu jsou pláže ve Fumbě. Není vůbec problém se tu domluvit s některým z místních rybářů a vyrazit na vodní safari. Pláže nejsou vhodné na opalování či lenošení, protože jsou plné řas a odpadků.
Další tipy na zajímavá místa na Zanzibaru zde https://countrypic.com/cs/article/2253-katedraly-ve-stone-town-a-trh-s-otroky.html

Publikováno: 17. 4. 2017, Autor: Redakce CP