V roce 2012 jsem měl možnost pobýt 3 týdny v průmyslovém srdci Pákistánu - v Karáčí, kde jsme létali pro pákistánskou národní leteckou společnost PIA. Nejedná se zrovna o turisticky vyhledáváné místo a člověk se zde musí mít pořád na pozoru. Na druhou stranu je Pákistán zemí s bohatou historií, nádhernou přírodou a vynikající kuchyní.
Karáčí كراچى
Zajímavosti:
- Z dnešního pohledu je až nepředstavitelné, že dnešní Karáčí dříve bývalo malou rybářskou vesničkou. Město se neustále rozrůstá a jeho současná rozloha je 3 527 km².
- Počet obyvatel je více než 20 milionů (každý rok přibude skoro milion obyvatel). Řadí se tak k nejlidnatějším městům světa.
- V roce 1839 Karáčí obsadila britská armáda a o pár let později se město stalo součástí Britské Indie. Postupně tak začalo dostávat klasický britský koloniální ráz a díky obchodu začal jeho bouřlivý rozvoj.
- V roce 1876 se v Karáčí narodil pozdější "Velký vůdce" a zakladatel Pákistánu Muhammad Alí Džinnáh
- V roce 1899 bylo Karáčí největším překladištěm obilí na světě.
- V roce 1947 došlo k osamostatnění a rozdělení Indie - země se rozdělila na Indii a Pákistán. A právě do Pákistánu mířila migrační vlna muslimů právě z Indie. V 80. a 90. letech dorazili muslimové z válkou postižených území (hlavně z Afghánistánu a Íránu).
- Karáčí je průmyslovým srdcem celé země. Nacházejí se zde průmyslové a textilní objekty jako např. válcovny, rafinerie, textilky, jaderná elektrárna, loděnice aj.
Peníze
V zemi se platí pákistánskými rupiemi - PKR (1PKR = 0.1871Kč)
Ubytování
Ubytováni jsem byli v hotelu Marriot v centru města naproti japonské ambasádě. Odtud jsme vyráželi na výlety po Karáčí a do jeho blízkého okolí. Jelikož součástí hotelového zařízení bylo i několik krámků s jídlem, nebylo potřeba opouštět zdi hotelu, protože procházka po městě, zejména pro našince, by bývala nemusela dopadnout dobře. Nicméně jsme samozřejmě nezůstali celé 3 týdny na hotelu a ve volných chvílích podnikli i několik výletů, které nám zprostředkoval "prověřený" taxikář.
Ubytování v guest housech či místních noclehárnách rozhodně nedoporučujeme!!
Co navštívit?
I když není Karáčí zrovna turisty vyhledávaným městem, můžete zde navštívit celou řadu zajímavých míst. Zde je výběr těch nejzajímavějších.
- Frere Hall - najdete ji v parku v jižní části města, hned naproti hotelu Marriot. Stavebním materiálem Frere Hall byl nažloutlý karáčský vápenec a červený a šedý pískovec. Budova původně sloužila jako radnice a mj. právě zde se začala utvářet první formální pravidla badmintonu. Dnes budova slouží jako knihovna a výstavní síň.
- Mauzoleum Mazar-e-Quaid - patří k nejnavštěvovanějších místům ve městě. Je zde pochován zakladatel Pákistánu, velký vůdce Muhammad Ali Jinnah. Více o památníku zde https://countrypic.com/cs/article/2421-hrobka-mazar-e-quaid--.html
- Památník tří mečů (3 swords monument) - můžete ho vidět uprostřed kruhového objezdu na rušné křižovatce v jižní části města. Představuje vizi o silném státu zakladatele Pákistánu Muhammada Ali Jinnaha a to JEDNOTU, VÍRU a KÁZEŇ.
- Empress Market - jedná se o nejstarší a určitě nejznámější trh ve městě. Nachází se v části města zvané Saddar (koupíte tu vše od ovoce, zeleniny, oříšků, masa, živých zvířat až po nejrůznější oblečení a elektroniku). Více o trhu zde https://countrypic.com/cs/article/2055-nejstarsi-trh-v-karaci-empress-market--.html
- Pláž Clifton Beach - nachází se v těsném sousedství nákupního centra Dolmen Mall.
- Pohřebiště Makli - na samém okraji města najdete starobylé pohřebiště Makli. Jedná se o památku UNESCO. Vice o tomto místě zde https://countrypic.com/cs/article/1118-pohrebiste-makli-pamatka-unesco.html
- Stará loděnice - zde se ručně restaurují staré dřevěné lodě (toto místo je pro turisty velmi nebezpečné). My jsme se dostali jen do těsné blízkosti, kde jsme to raději po doporučení našeho řidiče otočili zpět do centra.
- 32m vysoká věž Merewether Clock Tower - byla postavena jako památník britskému generálu Williamu L. Merewetherovi.
- Mohatta Palace - palác byl postaven pro hindské princezny, která se léčili z nejrůznějších nemocí a potřebovali čerstvý vzduch vanoucí od moře. Součástí paláce je také park. V současné době palác slouží jako muzeum.
- Mešita Masjid e Tooba - je to 18. největší mešita na světě. Více o tomto místě zde https://countrypic.com/cs/article/2435-mesita-masjid-e-tooba-v-karaci.html
- Wazir Mansion - je historický dům, kde žili rodiče zakladatele Pákistánu Quaid-e-Azam Muhammad Ali Jinnaha a kde sám strávil 16 let svého života. V současné době slouží místo jako muzeum, kde uvidíte celou řadu dobových věcí a vybavení.
- Státní bankovní muzeum a galerie - jedno z dalších míst v Karáčí, které stojí zato navštívit. V muzeu najdete moc hezky a zajímavě udělané galerie. Uvidíte zde např. již zaniklé pákistánské bankovky, první rupii, loterijní stroj a první bankomat.
Pár fotek z centra města....
Publikováno: 25. 1. 2018, Autor: Jan Herzán , Profil autora: Jan Herzán