reklama

Postřehy z Thajska, část 2.

Máte-li v plánu pobýt v Thajsku delší dobu, a pokud rádi chodíte pěšky, ať už za památkami, nebo jen tak, abyste si místa, města v klidu prohlédli, určitě vám časem začnou taxikáři a tuk tukáři štvát.

Postřehy z Thajska, část 2. (Zdroj: Robert Skokan)

Musíte si zvyknout na to, že ať půjdete kamkoliv, vždy na vás budou pokřikovat, jestli nechcete svézt. Nechápou totiž, že by se někdo mohl chtít jen procházet. Po čase jsme museli pokřikování chtě nechtě ignorovat. Vysvětlování každému, kdo nám nabídl odvoz, pro nás začalo být hodně vysilující.

Ubytování

Máte-li pro svá cestování stanovený rozpočet a budete-li chtít, co nejvíce ušetřit, určitě nebudete využívat ubytování hotelového typu, ale rádi využijete přespání v některém z mnoha guesthousů. V každém se snadno domluvíte anglicky. Bude vám nabídnuto (většinou v místech výstupu na autobusových, vlakových nádražích apod. a to buď samotnými řidiči taxiků, tuk tuků a nebo Thajci, kteří pro questhousy turisty shání, většinou mají ubytování a něco málo informací vytisknuté na papíře a horečně je ukazují jeden přes druhého. Najít guesthouse bez jejich pomoci není vůbec těžké a pokud vás netlačí čas nebo nejste natolik unaveni, určitě se vyplatí hledat ubytování samy.) spaní buď to v klimatizovaném, tedy dražším, pokoji, nebo v pokoji s "fanem" ventilátorem.

Ceny závisí na období, tedy v sezoně jsou samozřejmě vyšší a leckdy až několikanásobně. My cestovali mimo sezonu a proto pro nás nebyl problém najít ubytování v rozmezí 150-250 báthů za pokoj a noc. Myslete na to, že vyšší cena nemusí znamenat kvalitnější ubytování. Setkali jsme se několikrát s tím, že nám nabízeli ubytování v různých guesthousech ve stejné cenové relaci přičemž nás tuk tuk zdarma odvezl na prohlídku. My odmítli a jeli se podívat ještě do dalšího guesthousu. Rozdíl v ceně nulový, v kvalitě však obrovský. Určitě bych při podobných prohlídkách doporučil vyzkoušet funkčnost sprch apod. Mnohdy se vám může stát, že pokoj bude vypadat na oko velmi pěkně a příjemně, následně však zjistíte, že buď neteče teplá voda, nebo neteče voda vůbec. Někdy vám postěžování na recepci pomůže k tomu, že vás přemístí do jiného pokoje s funkčním zařízením. Ale může se i stát, že po vás budou chtít peníze navíc. Všude a nejen v Thajsku platí pravidlo...důvěřuj, ale prověřuj. Ušetří vám toho mnoho následných nepříjemností a také peněz.

Postřehy z Thajska, část 2.
Postřehy z Thajska, část 2. (Zdroj: Robert Skokan)

Většina dobře připravených cestovatelů si o zemi, kam chce vycestovat, zjistí předem, co nejvíce informací, aby se vyhnuli případným nedorozuměním a nepříjemnostem. Všichni však takto připraveni nebývají, proto bych určitě rád doporučil, aby jste vždy pamatovali na slušné vychování a mysleli na to, že i když máte hodně peněz, tak respekt a úctu si za ně nekoupíte, to si získáte, pokud se budete chovat uctivě vy samy. Navíc mějte na paměti, že jste v oné zemi hosty a ne pány. Když se na vás někdo usměje, úsměv opětujte a nebojte se, že by po vás hned někdo něco chtěl. Thajci jsou prostě tací. Navíc úsměv nic nestojí a naopak přijdete na to, že je to i milé. V Praze se vám něco podobného stane velmi zřídka. Tak si vřelost Thajců užívejte.

Určitě navštívíte některé waty(chrámy). Většinou je vyžadováno, aby jste si vyzuli boty. S tímto zvykem se sektáte i na jiných místech(guesthousy, internetové kavárny, některé restaurace a bary apod.). Většinou však v menších městech či vesnicích. V Bangkoku a ve vyloženě turistických centrech to nebývá vyžadováno. Hodně thajských zvyků bývá potlačeno a místo toho bývají tato místa uzpůsobena západním zvyklostem. Setkal jsem se se situací, kdy návštěvník chrámu nevěděl, jak se v takových místech chovat a musel být upozorněn jiným turistou. Thajci jsou velmi nábožensky založení, důkazem je právě až neuvěřitelné množství chrámů, soch Budhů atd. Při vstupu na tato místa mějte na paměti, že je neslušné míti hlavu výše než je hlava sochy Budhy. Pokud si sednete a bude te chtít sledovat modlící se mnichy apod. Nikdy nemějte své nohy nasměrované k Budhovi. Vždy je mějte pod sebou nebo za sebou.

Budete-li hovořit s některým z mnichů, je krajně neslušné se mnicha dotýkat, resp. jeho hlavy. A je slušné být níže než on. Budhističtí mniši mají zákaz jakéhokoliv kontaktu se ženou. Stalo se nám, že při cestě otevřeným taxikem (minibus) si chtěl mnich přisednout, když zjistil, že jsou mezi námi 2 ženy, šel za řidičem, ten přikázal své spolucestující, aby si sedla dozadu k nám a uvolnila místo mnichovi. Dále je nutné si uvědomit, že je Thajsko královstvím a že si všichni Thajci svého krále nevýslovně váží. Proto dávejte pozor, abyste nechtěně nějak nepoškodili, nebo neponičili předměty, na kterých je král vyobrazen. Bylo by to považováno za hrubou neuctivost.

Publikováno: 27. 2. 2015, Autor: Robert Skokan , Profil autora: Robert Skokan