reklama

Wat Rong Khun

Netradiční propojení thajské historie s moderním světem je honosný buddhistický Chrám Wat Rong Khun – Bílý chrám.

Wat Rong Khun (Zdroj: František Mamula)

Byl postaven v roce 1997, a je zcela odlišný, od ostatních chrámů v Thajsku. Je bílý jako sníh, nebo ze šlehačky, a navíc ozdoben malými zrcadlovými skly. Bílá barva chrámu, znázorňuje čistotu Buddhové mysli, zrcadlová „sklíčka“, zase jeho moudrost. Jedinou stavbu tohoto druhu, kde si připadáte, jako v nebesích, ovšem poničilo zemětřesení v květnu 2014. Místní jej stačili znova opravit v neskutečně krátkém čase, přesto, že mu hrozilo zbourání. Národní památka za téměř 300 milionu thajských batu, je tak opět přístupná turistům.

Vstup do chrámu vede po mostě, kde po obou stranách se ze země, natahují ruce k nebi, žebrající o almužnu, i navzájem požírajících se šestnáct démonu. Vše doplňují jezírka s bílými rybami a vysokými fontánami.

V samotném chrámu si odpočinou oči každého od té sněhobílé krásy. Na čelní zdi je vyobrazen žlutooranžový Buddha a další výzdoba se prolíná s moderními motivy současného života s tradičními buddhistickými prvky. Uvidíte tam i náraz letadel do amerických „dvojčat“, Supermana, Spidermana i Batmana. Nechybí tam vesmírné lety i zničené planety a v některých místech i popraskané zdivo po zemětřesení. Střechu pohádkového chrámu, který jako by sestoupil z nebes, zdobí zvířata čtyř přírodních živlů. Slon, znázorňuje zem, ještěr vodu, labuť vítr a lví hříva oheň. Všude kolem je nespočet dalších ozdob, jejichž dokonalé provedení člověk nemůže jinak než obdivovat.

Pokud potřebujete jít na záchod, máte ho k dispozici zdarma, a jsou to snad jediné veřejné toalety na světě, které jsou zlaté. A pokud ne, určitě stojí tam alespoň nahlédnout.

Publikováno: 1. 3. 2015, Autor: František Mamula , Profil autora: František Mamula