reklama

Johannesburg - město postavené na zlatě

Pokud chcete poznat celou naší planetu, máte dvě možnosti. Koupit si cestu kolem světa, nebo navštívit Jihoafrickou republiku o které se traduje, že je to svět v jedné zemi.

Johannesburg - město postavené na zlatě (Zdroj: František Mamula)

Po zdolání letu devíti tisíc kilometrů přistanete v Jihoafrické republice, která se vám na první pohled bude zdát, že je shodná se zeměmi u nás v Evropě, ale opak je pravdou. JAR je prostě jiná země, jiný svět. Nejen proto, že leží pod rovníkem a stejně jako ona, jsou všechny země Afriky ležící pod ním označovány jako země Jižního kříže

Johannesburg - město postavené na zlatě
Johannesburg - město postavené na zlatě (Zdroj: František Mamula)

 Tuto „nálepku“ dostaly na základě stejnojmenného souhvězdí od námořníků, který byl pro ně na noční obloze neodmyslitelným pomocníkem. Věděli, že delší rameno onoho kříže směřuje přímo k jižnímu polu. Opačné je zde počasí a voda v umyvadle při výtoku se točí obráceně. Jelikož zde žijí lidé z několika kontinentů, často se této zemi říká „Barevná (pruhovaná) země“, žijí tady běloši, černoši, míšenci ze svazků černošského a bělošského obyvatelstva a nemalou část tvoří Asiaté. Soweto: chatrče, kde oko dohlédne První naše cesta vedla na jihozápadní okraj Johannesburgu do Soweta, které je městem ve městě. Má dvacet osm okrsků a žije zde více jak dva miliony lidí, převážně černochů z různých kmenů země. Uvidíte zde rodiny chudé, chudší, až po nejchudší, kteří bydlí v nejnuznějších chatrčích z nichž řada je bez elektriky i kanalizace. Chatrče a zase chatrče, kde jen oko dohlédne.Soweto bylo založeno v roce 1901, kdy byla zavedena brutální seperatizace lidí. Černí se museli z Johannesburgu vystěhovat i přestože bydleli ve svých domech. Do podvědomí světa vstoupilo Soweto v roce 1976, kdy poklidně protestující studenti dávali najevo nesouhlas se zavedením afrikánštiny (jazyka vládnoucí menšiny) jako vyučovacího jazyka. Policie zastřelila třináctiletého Hectora Pietrsona a poté více jak dvě stě lidí.

Johannesburg - město postavené na zlatě
Johannesburg - město postavené na zlatě (Zdroj: František Mamula)

Johannesburg město zlata a kriminality. Johannesburg město postavené na zlatě, je po Káhiře a Lagosu třetím největším městem Afriky. Dopočítat se přesného čísla obyvatel se stále nedaří, ale jedno je jísté, Jozi, jak mu místní říkají, dosahuje rozlohy, jako Lucembursko. Jen v centru města žije dva miliony lidí, z nichž je šedesát procent bez práce. Státní podpora prakticky nexistuje, proto se lidé „živí“ kriminalitou.  K nejzajímavější turistické atrakci patří ulice Vilakazi Streead, kde žili dva nositelé Nobelovy ceny – Nelson Mandela a arcibiskup Desmond Tutu. Nikde na světě takovou ulici nespatříte. Muzeum Hectora Pietersona, bylo postaveno na památku mladému teprve třináctiletému studentovi, který se stal se symbolem v boji proti apartheidu. K nejhezčímu místu patří bezesporu část Newtownu, kde jsou vyhlášené restaurace, kluby, divadla, muzea. Při projíždění z jedné části do druhé, vás ohromí všudy přítomná zeleň, kvetoucí keře, stromy a hlavně fialově kvetoucí jacarandy.

Publikováno: 19. 11. 2014, Autor: František Mamula , Profil autora: František Mamula