reklama

Je libo skok do hloubky 216 metrů?

Národní park Tsitsikama. K těm nejkrásnějším přírodním krásám parku patří Vydří stezka, která je nejmalebnější v celé Jižni Africe a také bezesporu část pobřeží, kde se do oceánu vlévá řeka Storm.

Je libo skok do hloubky 216 metrů? (Zdroj: František Mamula)

Sedm vteřin strachu si nikdo nedopřál

Když jsme opouštěli Marinu Sands ležící u Indického oceánu, chlácholilo nás jen vědomí, že máme před sebou nejkrásnější úsek Zahradní cesty, kterým je Národní park Tsitsikama. K těm nejkrásnějším přírodním krásám parku, patří  Vydří stezka, která je nejmalebnější v celé Jižni Africe a také bezesporu část pobřeží , kde se do oceánu vlévá řeka Storm. Slovo „Tsitsikama“ znamená „jasná“, tse – tsesa a Gami zase „voda“ a pochází z jazyka Khoekhote a jiné významy jsou „místo hodně vody“ a „voda začne“.

Snad jediná smůla, která nás v parku potkala byla porouchaná loď a plánovaný výlet po řece Strom jsme zaměnili procházkou k visutým lanovým mostům z kterých je vidět na ústí řeky. Ten nejdelší měřil 77 metrů a nad řekou visel ve výšce sedm metrů, druhý byl o osm metrů kratší, ale visel o dva metry výš. Klenot jménem Tsitsikama neopouštíme a míříme k nejdelšímu obloukovému mostu v celé Africe, který se klene nad řekou Bloukrans a je dlouhý 452 metrů.

Život nás neomrzel

Oficiálně největší bungee jumping světa, který je v provozu od roku 1997 se nachází v místech, kde právě jsme a tak se vydáváme k mostu Bloukrans Bridge. Odvážlivci se z mostu řítí do hloubky 216 metrů. Skočit?  Je to velice jednoduché, nejdříve stačí sáhnout do peněženky a vytáhnout v přepočtu 1600 korun. Jak sami „skokani“ tvrdí, horší než samotný skok je dojít po roštové lávce na místo skoku, jenže vše prý vyvažuje pohled na ústí řeky Bloukrans, jak vtéká do oceánu. Na kolik nám selhává pud sebezáchovy nikdo z nás si otestovat nemíní. Těch pár vteřin strachu a dopřát si mít rozpumpovaný adrenalín v celém těle na plné pecky ponecháváme jiným a sledujeme jeden skok za druhým.

Bungee jumping má ale svá daná pravidla, která říkají: postavit se na hranu mostu a skočit, může pouze „skokan“, starší čtrnácti let. Netěžší odvážlivec kterého k pružnému lanu přivážou nesmí přesáhnout váhu sto padesát kilo. Po dobu letu je dovoleno i ženám vydávat libovolné zvuky všemi „otvory“ v těle. Nejstarší, kdo se vrhl do hloubky k říčce byl  devadesáti šestiletý jihoafičan Mohr Keet. Jen pro zajímavost doplním, že pružná bungge lana, jsou vyrobena z tisíců jednotlivých spletených pramenů a stejně jako např. pneumatiky mají svoji životnost. Používá se i různých délek lan, dle hmotnosti skákajicího.

Je libo skok do hloubky 216 metrů?
Je libo skok do hloubky 216 metrů? (Zdroj: František Mamula)
Je libo skok do hloubky 216 metrů?
Je libo skok do hloubky 216 metrů? (Zdroj: František Mamula)
Je libo skok do hloubky 216 metrů?
Je libo skok do hloubky 216 metrů? (Zdroj: František Mamula)

Publikováno: 22. 11. 2014, Autor: František Mamula , Profil autora: František Mamula