reklama

Postřehy z Thajska, část 1.

Hodně lidí nás upozorňovalo na problémy s dorozumíváním. V dnešní době už se obávat nemusíte. I v místech, kde bychom to opravdu nečekali, jsme se bez problémů domluvili anglicky.

Postřehy z Thajska, část 1. (Zdroj: Robert Skokan)

​Několik málo rad pro ty, kteří se chystají poprvé do této země.

Pokud narazíte na někoho (řidič taxi, prodavač či kdokoliv jiný, s kým byste chtěli něco domlouvat) a nemluvil by anglicky....stačí poděkovat a jít jinam, vždy se najde někdo anglicky mluvící. Po příletu na letiště si proměňte něco málo báthů. Pár stovek určitě pro začátek postačí. Následně pak radši využívejte ATM. Nikdy neukazujte kolik máte peněz, jste turisté a z těch všichni rádi vytáhnou, co se dá. O tomto se zmiňuje mnoho cestovatelů, serverů atd. ale stále se najdou tací, kteří se nechají snadno "okrást". Navíc každý z místních ví, že nejvíce peněz lze získat z právě přicestovalých turistů. Pokud finance neřešíte, nemusíte se touto radou řídit. Vždy je lepší předstírat, že moc peněz nemáte a právě ze začátku je lepší i trochu lhát. Připravte se na to, že se vás bude každý ptát odkud jste, kam máte namířeno a jak dlouho se zdržíte. Budete-li využívat taxi služeb, vždy se předem zeptejte kolik vás cesta bude stát, chcete-li jet tam nebo tam. Pokud nebudete mít o tamních cenách přehled, je lepší 1. nabídku odmítnout a jít se zeptat jinam, s tím, že budete alespoň z části tušit, jaká by cena měla být. Přičemž i onu průměrnou cenu lze většinou usmlouvat o třetinu nižší.

Pro příkladu uvedu vlastní zkušenost......

Nechtělo se nám s kamarádem trávit několik hodin v autobuse z Bangkoku do Pattayi. Proto jsme se rozhodli pro cestu taxikem. Na letišti nám nabízeli cestu za 1000-1200 báthů. Tyto nabídky jsem odmítl a před letištěm jsem se zeptal stařičkého taxikáře, kolik že by si účtoval za cestu do Pattaye. Chtěl nejdříve 1000 bathů...řekl jsem, že mu dám 700, nesouhlasil a tak jsem se otočil a měl se k odchodu, děda na mě, ale zavolal a řekl, že za 800 + jsme měli zaplatit 2x dálniční poplatky(cca. 60 bathů)...já ale stále trval na 700 a souhlasil jsem s platbou poplatků. Nakonec tedy souhlasil a za tuto cenu nás odvezl, přičemž nám kdekoliv zastavil, když jsme se chtěli najíst apod. Od známých v Pattaye jsme se pak dozvěděli, že za tuhle cenu nejezdí ani oni, a to jsou Thajci. Tedy, nesmlouvejte s kde kým, ale vybírejte. Stařík, staré taxi....logicky, zakazníky si moc vybírat nemůže. Proto nás svezl i za cenu, že na nás moc nevydělá. Tuk tuk - transport tuk tukem je v Bangkoku opravdovým zážitkem, řekl bych až adrenalinovým. Pokud jste ještě nikdy nezkusili a nebojíte se rychlé a zběsilé jízdy v plném provozu....určitě vřele doporučuji. Po první jízdě jsem se několik následujících minut smál jako malé dítě.

Ceny se pohybují od 20-30 bathů. Určitě se setkáte i s tím, že vám řidič nabídne cestu za směšných 10 báthů v případě, že se cestou někde zastavíte na prohlídku obchodu, sice si nic nebudete muset kupovat, ale jen se podíváte na nabízené zboží a po 5 minutách odejdete. Řidič má takto s majitelem dohodu, a za každého turistu, kterého přiveze na prohlídku do obchodu, získá kupon na benzín. Pokud však spěcháte, musíte takovou nabídku odmítnout a hlavně sdělit, že opravdu spěcháte a hodláte zaplatit standardní cenu. V opačném případě by se vám mohlo stát, že vás tuk tukář stejně odveze na prohlídku do některého z obchodů.

Publikováno: 26. 2. 2015, Autor: Robert Skokan , Profil autora: Robert Skokan